У дорослої людини на голові біля 80-150 тисяч волосинок. Вони покривають поверхню шкіри площею 650-700 квадратних сантиметрів. А площа поверхні саме волосся може скласти до 20 квадратних метрів – залежно від їх довжини (наприклад, при довжині волосся 20 сантиметрів, площа їх поверхні буде біля 6 квадратних метрів).

В середньому волосся голови виростає до довжини метр – півтора. Але певний індійський монах примудрився відростити собі майже восьмиметрові кучері (7 метрів 92 сантиметри завдовжки; зареєстрували цей рекорд у 1949 році, а монаха звали Свамі Пандарасаннадхі). Товщина волосся голови складає від 30 до 125 мікрон (мікрометрів) – це 0,03-0,125 мм. Залежить ця товщина від багатьох факторів: раси та національності, віку, зони на голові. Не дивлячись на те, що волосину зазвичай уявляють як циліндр, її перетин може бути як круглим, так і овальним. Пряме волосся у розрізі має форму кола; кучеряве – овалу, і, чим більше волосся в’ється, тим більш подовжену форму має цей овал. Також товщина волосини пов’язана з її кольором: чим волосина світліша, тим вона тонша.

Будова у волосини на голові, в принципі, така ж сама як і у будь-якої іншої нашої волосини. Вона складається з мозкової речовини – медули (не завжди), коркової речовини – кортексу та кутикули. Але є і деякі відмінності. По-перше, у волосся на голові більші фолікули з більшими сальними залозами. По-друге, з цих фолікулів виростають грубіші та довші волосини. По-третє, фолікули на голові розташовані набагато щільніше, ніж на решті тіла (250-300 фолікулів на кв. см. у дорослого, до 600 – у дитини). По-четверте, на голові до волосини підходить більше нервів та кров’яних судин, ніж на інших поверхнях тіла. Крім того, існування на голові інколи має свої особливості. Наприклад, прекрасному, довгому волоссю голови доводиться стикатися з наслідками росту, невідомими тим їх співбраттям, що ростуть на тілі. У довгої волосини – довге життя: а час (укупі із зовнішніми впливами) шкодить кутикулі; кінчики довгих волосин можуть зовсім її втратити. І коли кортекс втрачає свій захист, він починає руйнуватися. Клітини коркової речовини втрачають зв’язність; кінчик волосини «розмочалюється» і стає подібним до не занадто охайної мітли. Коли ми кажемо, що «волосся січеться» – ми маємо на думці саме цей процес.

В цілому, наше волосся досить непогано пристосоване до існування на голові: будова волосяної кутикули запобігає плутанню волосся; на додаток, кожна волосина покрита шкірним лоєм. Рясне мастило поза тим, що додатково перешкоджає заплутуванню волосся, робить його водотривким та додає їм гарного полиску. Але це в ідеалі: в реальності волосся втрачає свої властивості внаслідок зовнішніх впливів, хвороб і – навіть – через власний ріст. Лій, який виділяє сальна залоза біля кореню довгої волосини не завжди здатен добратися до її кінця.

Ми вже кілька разів згадували про зовнішні впливи, які шкодять волоссю. Що ж це за впливи?

  • Погода. Сонячний ультрафіолет руйнує волосся. Зависокі або занизькі температури роблять волосину крихкою. Вітер, який метляє наше волосся, змушує волосинки тертися одна о одну та стирає з них шкірне сало і кутикулу. Дощ і вогкість також впливають на структуру волосини та змивають з неї захисний шар.
  • Забруднення. З курявою, яка повсякчасно висить у повітрі та осідає у нас на головах, на наше волосся потрапляють як неорганічні частки (які шкодять захисним властивостям волосяної кутикули), так і безліч всякої (не завжди корисної) живності: бактерії, віруси, мікроскопічні кліщі тощо. Що вже казати про промислове забруднення.
  • Догляд за волоссям. Це парадоксально, але це так. Фарби для волосся, завивка – все це може зруйнувати щонайменше захисний шар волосини. Нешкідливе сушіння волосся за допомогою фену – й те наражає волосину на вплив надмірних температур (дивіться двома абзацами вище). Навіть звичайне розчісування потроху витирає зовнішній захисний шар волосини та оголює кортекс. З усіма жахливими наслідками. Миття (неагресивними засобами), на щастя, безпечне – але за умови, що ваше волосся здорове і не дуже довге.

Від природи наше волосся цілком здатне витримати такі навантаження. Бактерії, гриби та членистоногі, які живуть на нашій шкірі, ефективно нищать шкідливих зайд. Сальні залози виробляють лій у достатній кількості для того, щоб покрити наше волосся блискучою захисною плівкою. Сама волосина постійно росте і оновлюється (90% волосся на голові у здорової дорослої людини знаходяться у фазі росту, а лише 10% – в проміжній фазі або у фазі випадіння). Отже найважливіше – це не піддавати волосся надмірним навантаженням. Якщо вони починають сіктися, або тьмяніти, або сплутуватися – варто задуматися. Можливо, ви відростили занадто довге волосся. Або занадто часто розчісуєтеся. Або сушите голову феном на максимальній температурі. Або проводите забагато часу на сонці. А може ви чимось хворієте (або хворіли останнім часом) – загальний стан організму також впливає на стан волосся.

Якщо ж у вас немає проблем з волоссям – вірте природі та живіть у повну силу. Але краще, все ж таки, без крайнощів.

«Hair : A Human History», Kurt Stenn; New York: Pegasus Books, 2016
«The Science of Hair Care», ed. Claude Bouillon, John Wilkinson; Boca Raton: Taylor & Francis, 2005.
«Что скрывает кожа. 2 квадратных метра, которые диктуют, как нам жить», Адлер Йаэль; Москва: Издательство „Э“, 2017.
«Новая косметология», том II, ред. Е. И. Эрнандес; Москва: Издательский дом «Косметика и медицина», 2007.