Як з’являються врослі волосини? Вони – наслідок некоректного видалення волосся. Помилки при видаленні волосся призводять або до обламування волосини, або до зміщення фолікула. У першому випадку волосина обламується приблизно на рівні поверхні шкіри Затим обламаний кінчик загортається (як дерев’яна стружка) та втикається у шкіру. Ушкоджена шкіра запалюється і на ній з’являється прищик. У другому випадку при невірному скеруванні ривка при видаленні волосини, що знаходиться на активній стадії росту, зміщується фолікул. І наступна волосинка, яка з нього виростає, – росте у неправильному напрямку і – як і в першому випадку – ушкоджує шкіру та викликає запалення.

Ситуація погіршується тим, що волосяна воронка – це сповнена органічної матерії та багата на всіляку живність екосистема. У ній живуть гриби, віруси, бактерії і навіть паразити. За нормальних умов у цій екосистемі підтримується рівновага. А при порушенні цієї рівноваги хтось з мешканців нашої шкіри може отримати несправедливу перевагу. І тоді виникає фолікуліт – гнійне запалення фолікула (яке, відповідно, може бути грибковим, бактеріальним тощо). Навіть більше, у ранку, спричинену врослою волосиною, може потрапити зовнішня інфекція (яка також призведе до фолікуліту).

Волосина може обломитися з різних причин. Її може обломити, наприклад, одежа, коли вона треться о шкіру. За екстремально високих або екстремально низьких температур кератин, з якого складається волосся, стає більш крихким, тому у спеку або в мороз кількість врослих волосин зростає. З тієї ж причини вросле волосся доволі часто з’являється після епіляції гарячим воском – температура нагрітого воску робить волосину більш крихкою і вона легко обламується у момент ривку.

Для того щоб змістити фолікул, волосину (яка знаходиться на стадії росту) треба сильно смикнути у невірному керунку. Найяскравіший приклад цього – епілятор. Його диски обертаються, захоплюють волосся і видирають його, не приділяючи жодної уваги напрямку, у якому воно висмикується. При такому підході фолікули зміщуються досить часто; і це, в результаті, приводить до появи врослого волосся.

Шугарінг у принципі не залишає врослого волосся. При правильно проведеній процедурі. Пасти для шугарінгу зазвичай не розігріваються до температури, вищої за температуру тіла; і кератин залишається достатньо еластичним для того, щоб протистояти зламу. При правильній техніці шугарінгу волосина не зазнає надмірним навантаженням в «небезпечних» напрямках. Тому, якщо у вас після процедури шугарінгу залишається вросле волосся – це, в переважній більшості випадків, ознака некомпетентності майстра. Він або обламує волосся, або зміщає фолікули у наслідок невірного визначення напрямку росту волосся і виривання їх у неправильному керунку.

Мова, звісно, йде про ситуації, в яких ви регулярно проводите процедуру у одного й того ж спеціаліста. Якщо ви пішли «на віск», а опісля, з врослим волоссям, відправилися на цукрову епіляцію – врослі волосини після шугарінгу чудесним чином не зникнуть. Позбавлення проблеми може вимагати довшого часу. Більше того, поодинокі випадки вростання волосся можуть бути присутніми навіть у найкращого майстра. Наприклад, волосина може бути обламаною одежею між процедурами. Або проблема може виникнути через нехтування правилами особистої гігієни або через неправильний догляд проепільованої зони.

Але якщо волосся у вас вростає після процедури постійно і якщо кількість врослих волосин з кожною наступною процедурою не зменшується – це вагома причина задуматися про зміну майстра. Або про зміну типу процедури. Насправді  люди, яким не підходить шугарінг – дуже рідке явище (у мене за багато років практики було лише декілька таких випадків – прим. Оксани Яценюк). Шугарінг може вам не підходити, наприклад, якщо у вас надзвичайно ламке волосся – тоді варто розважити лазер або електроепіляцію. Дійсно кваліфікований майстер досить швидко впізнає «протипоказання» для шугарінгу і сам вам запропонує скористатися з іншого способу видалення волосся.

Часте вростання волосся на тілі (з пахвами і зоною бікіні включно) не просто річ неприємна і неестетична, але й шкідлива. Постійні запалення, рани, свищі – це не ті «жертви», які вимагає краса! Тому якщо у вас з’являється вросле волосся – проблему треба вирішувати. І вирішення проблеми, насправді, не занадто складне. Все минає після видалення волосини. Причина запалення усувається – і запалення проходить. Більш серйозним лікування буде при фолікуліті: вам можуть знадобитися антисептичні, антибактеріальні ,  протигрибкові або інші подібні засоби і … візит до лікаря. Враховуйте теж, що неправильний догляд за проепільованою зоною може погіршити ситуацію.

Часто вросле волосся проходить само по собі (а інколи навіть усупереч рекомендаціям деяких «спеціалістів» як-от скрабування, компресів з тертого господарського мила з цибулею тощо). Ви можете допомогти своєму організму впоратися з запаленням, намастивши проблемні місця антисептиком та кератолітиком. Засоби від врослого волосся (крім антисептичних та кератолітичних речовин) можуть містити також зволожуючі, заспокійливі та ранозагоювальні компоненти. Ось що допоможе вам впоратися з врослим волоссям:

  • Мірамістін.
  • Саліцилова кислота.
  • Дотримання правил асептики. 
  • Догляд за проепільованою ділянкою за допомогою миючих засобів без «жорстких» ПАР.
  • Зволожуючі та ранозагоювальні засоби з нейтральним рН (такі, що містять пантенол, аллантоїн, бісаболол тощо).
  • Курсові, не довші за 10-14 днів, застосування кислотних засобів.

Не використовуйте препарати, що призначені для інших цілей (такі, як олійки та дитячі мазі)! Не треба мити зону бікіні господарським милом або жорстко скрабувати! Скраби і пілінги добрі там, де вони доречні, але вросле волосся – це не те, для чого вони призначені. І не застосовуйте бездумно і безконтрольно антибіотики!

А найкращий спосіб позбавитися врослого волосся – це його не заводити. Просто користайтесь з послуг кваліфікованих спеціалістів, а не випускників трьохденних курсів.

Цей текст – не посібник для позбавлення від врослого волосся і лікування проблем, з вростанням волосся пов’язаних. Це ознайомчий, оглядовий матеріал; і він містить лише загальні відомості та рекомендації. Вросле волосся потребує більш докладного і ретельного обговорення: вистачить на цілий семінар. Мій досвід роботи дозволяє ефективно уникати появи врослого волосся; а якщо воно таки з’являється – цей досвід дозволяє швидко з ним упоратися. Це моя сильна сторона і спеціалізація. Якщо ви маєте вросле волосся – ви завжди можете прийти до мене на консультацію і коригування врослого волосся. Або на процедуру шугарінгу. А якщо ви майстер і у ваших клієнток є вперті та неслухняні врослі волосини – питайтеся на моїй сторінці у Фейсбуці і я  з задоволенням поділюся з вами своїм досвідом.