Вугри (Acne vulgaris) – це захворювання сальних залоз, яке зазвичай виникає у підлітковому віці, але у деяких пацієнтів може тривати і в дорослому віці. Клінічно, у пацієнтів з’являються різні комедони, папули, пустули та вузлики на обличчі та тулубі. Патогенез акне багатофакторний, внаслідок комбінації фолікулярної епідермальної гіперпроліферації, росту Propioni-bacterium acnes (P. acnes), рівня вироблення шкірного сала та запалення.

Рання ефективна терапія важлива для зниження ризику постійного розвитку.

Комбінована терапія використовує препарати з різними механізмами дії, спрямованими на кілька патогенних факторів одночасно.

На поверхні шкіри ретиноїди нормалізують аномальне відлущування фолікулів і пригнічують розвиток мікрокомедонів. Крім того, ретиноїди мають протизапальну дію через їх вплив на задіяні в процесі рецептори, цитокіни та оксид азоту.

Внутрішній прийом ретиноїдів використовується у важких випадках і має додаткову перевагу, оскільки зменшує вироблення шкірного сала. Місцеві антибіотики мають переважно протизапальну дію – завдяки зменшенню кількості P. acnes на шкірі та власне прозапальну дію ліків.

Бензоїл-пероксид має протизапальні, антибактеріальні та кератолітичні властивості. Він часто використовується в поєднанні з місцевими антибіотиками для пригнічення розвитку та зменшення стійкості бактерій.