Мангбету – одна з груп тва (раніше їх називали пігмеями), що мешкає в Конго. Це – лісові кочівники, мисливці та збирачі; живуть вони в тимчасових хижах з гілок, а все їх майно зазвичай складається з луку зі стрілами, списів, іншого мисливського та риболовного спорядження та невибагливих ємностей для приготування їжі. Ще відносно недавно усім їх одягом були настегенні пов’язки, але зараз вони використовують і європейський секонд-хенд. Здавалося б, у таких умовах не до краси. Але жінки завжди і всюди хочуть бути гарними. А головною ознакою краси у мангбету є видовжена, циліндрична форма голови.

На природу у цій справі круглоголовим мангбету покладатися сенсу не має; і тому вони взяли свої голови у свої власні руки. Вони випрацювали спеціальну процедуру, яка називається «ліпомбо». Її мета – штучно видовжити задню частину голови.

Для цього немовляті (ще перед тим, як їй виповниться місяць) туго перев’язують голову шнурами та стрічками зі шкіри тварин. Це роблять так, щоб шнури (або шкіряні стрічки) стискали боки черепу та не давали кісткам рости вбік, а тільки вгору. По мірі росту голови пов’язки міняють на більш широкі – і череп весь час росте у своєрідному тунелі, все вище і вище. Процедуру продовжують повторювати до того, як дитині виповниться рік – до цього часу кістки черепа твердішають і вже не піддаються формуванню.

Потім – вже подорослішавши – видовжено-голові красуні мангбету спеціально підбирають зачіски і накриття голови так, щоб вони підкреслювали «шляхетну» форму голови. Бо видовжений череп – ознака високого соціального статусу та розвиненого інтелекту. Ну й краси, звісно.

Археологи стверджують, що цій практиці вже біля двох з половиною тисяч років. У XIX сторіччі бельгійці (які колонізували Конго) заборонили «ліпомбо»; але простежити за виконанням заборони в густих екваторіальних джунглях не було жодної можливості. Тому традиція ця дожила до нашого часу.

Звичай таким чином деформувати череп існував у багатьох народів; у тому числі у давніх єгиптян, гунів, інків и майя. Зараз подібна традиція (крім мангбету) збереглася тільки у мешканців тихоокеанських островів Вануату. Процедура ця, до речі, за словами медиків, нешкідлива і не вадить мозку.