Найнебезпечніша істота на землі – комар. Комарині укуси щорічно стають причиною смерті приблизно мільйона людей. Комарі проганяли з Риму римських імператорів та змусили армію Олександра Македонського відступити з Індії. Комарі пів тисячоліття лет не давали європейцям колонізувати Африку – і тільки застосування найсучаснішої хімічної зброї дало можливість білим закріпитися на Чорному континенті.

Ніщо й ніхто не може конкурувати з комарами у знищенні людства – ні тигри і леви, ні крокодили, ні вулкани, ні землетруси, ні війни.

Все це через те, що комарі переносять збудників хвороб – малярії, лихоманки Денге, хвороби Зіка, жовтої лихоманки, елефантіаза… Коли комар нас кусає – до нас у кров попадають хвороботворчі організми.

Але не спішіть лякатися. У нас, в Україні, живуть три види комарів: малярійний комар, звичайний комар та комар-кусака (тільки на Півдні). При цьому широко розповсюджений тільки звичайний комар. Та він не вбивця. Він – «надокучливий, але нешкідливий кровопивця».

Як відрізнити звичайного комара від малярійного? У звичайного комара тулуб зазвичай знаходиться паралельно до поверхні, на якій він сидить. У малярійного – під кутом у 20-30⁰.

Причому кусають нас тільки самиці – самці комарів вегетаріанці та їдять виключно нектар квітів. Для комариних самиць кровопивство – невід’ємна частина статевого акту. Тепла, свіжа кров необхідна комариссі для того, щоб у неї в череві сформувалися яйця. Отже, якщо ви чуєте біля вуха загрозливий писк – це збуджена комаха збирається завершити з вами своє любовне побачення. Вашою крівцею. Такий от вампіричний секс.

Комарі чудово оснащені для вампіризму. Їх хоботок – складна телескопічна конструкція, яка здатна проколоти не тільки шкіру, але й одежу. Їх слина – унікальний препарат, який анестезує рану, дезінфікує її, розріджує кров та розширює судини. Біль після комариного укусу – це, насправді, реакція нашої імунної системи на чужорідні речовини. І не надійтеся уникнути кровопускання.  У комарів неймовірно добрий нюх. Вони відчують вас на відстані до трьох кілометрів.

Порятунку немає – комариха неодмінно вас знайде. Вона виссе з вас у два-три рази більше крові, ніж важить сама. И відкладе 150-200 яєць (личинки комарів, до речі, теж ті ще монстри – вони можуть жити у воді, нагрітій до 70-80⁰C).

Але є і хороші новини. Комарі ненавидять сонце. Вони не можуть літати при швидкості вітру вже у 2-3 м/сек. Вони живуть лише два місяці.

Якщо у вас виникло питання, як ці тварюки не вимирають за зиму – то знайте: перед холодами народжуються спеціальні комарі. Вони їдять квітковий нектар, гладшають, забираються у відлюдні місця і впадають там у сплячку. А з приходом тепла прокидаються – і кидаються спершу на осіб протилежної статі, а потім на нас.

Як можна врятуватися від комарів?

Комарі знаходять нас за запахом. В основному – за запахом поту. Вони орієнтуються на запах визначених сполук молочної кислоти, сечової кислоти,  жирних кислот та аміаку. Не всі люди задовольняють комариний смак: особа з першою групою крові, наприклад, привабить комарів гарантовано; а ось власник другої групи – цілком може уникнути їх уваги. А малярійні комарі обожнюють запах немитих ніг. Крім того, їх притягує ще вуглекислий газ, який ми видихаємо.

Тому найпростіший спосіб уникнути комариного ґвалту –  це старатися не притягувати комариної уваги. Є сенс уникати фізичних навантажень після заходу сонця (щоб не пітніти і видихати менше вуглекислоти). Також допоможе душ або ванна, прийняті перед темрявою. Але не використовуйте пахучі мила або гелі для душу (запахи ароматизованого мила часто приваблюють комарів) – тільки звичайне, просте мило.

Також можна скористатися репелентами. Для відлякування комарів в основному використовують дві активних речовини:

 • Дієтилтолуамід («ДЕТА») – добре справляється з комарами, але шкідливий для оточуючого середовища і може викликати подразнення слизових і шкіри. Також він впливає на нервову систему – дітям і вагітним його використовувати не можна.
 • Ікаридин (пікаридин, салтидин) – сучасніша, менш агресивна і, здається, більш ефективна, ніж ДЕТА, синтетична речовина. Але він відлякує не всі види комарів (наприклад, не діє на комарів-кусак).

Суміші, які створені на основі цих речовин, можуть бути ефективними до чотирьох-шести годин. І враховуйте, що спека або висока вологість зменшують час дії та знижують ефективність засобу.

У якості репелентів використовують і натуральні речовини. Наприклад:

 • масло лимонного евкаліпту
 • масло чайного дерева
 • кокосове масло
 • екстракт лаванди
 • екстракт евкаліпту
 • екстракт гвоздики
 • екстракт герані
 • екстракт кедру
 • екстракт базиліку
 • екстракт часнику
 • екстракт перцевої м’яти
 • екстракт пирію

Вони менш ефективні (ефект зберігається від півгодини до двох годин) ніж синтетичні репеленти і можуть дуже погано пахнути. І ще вони (особливо екстракти) можуть викликати алергію.

Крім того, використовують засоби, що відволікають кровопивць. У Африці, щоб відлякувати москитів, розвішують довкола хиж брудні шкарпетки. У «цивілізованому світі» існують більш технологічні методи – пастки для комарів, спеціальні спреї тощо.

А ось ефективність всяких ультразвукових сонарів та інших «високотехнологічних» девайсів дослідження не підтверджують. Та вона і не може бути підтверджена. Наприклад, популярна байка про пристрій, який видає звуки тієї самої частоти, що й крила бабок (які комарів їдять), просто не може бути правдою. З тієї простої причини, що звучання крил бабки знаходиться за межами тих частот, які комарі можуть сприймати фізично.

Взагалі ж найбільш ефективними і безпечними засобами лишаються протимоскітні сітки та одяг, що максимально закриває тіло.