Четверо з п’яти мешканців землі мають, мали або матимуть лупу. Звичайно вона з’являється між двадцятим і сороковим роками життя. В принципі, лупа – це результат цілком природнього процесу, який відбувається у нашому організмі. Цей процес – відмирання клітин шкіри та їх відлущування.
Кожного дня ми втрачаємо біля 55 000 000 лусочок шкіри – це приблизно 10 грамів (так, на жаль це не впливає на надмірну вагу). Якщо процес проходить без проблем, ми його навіть не помічаємо. Але коли у нашої шкіри виникають проблеми – з’являється лупа.
Механізм дії лупи досить простий. На шкіру впливає якийсь подразник. Шкіра приймає сигнал; приходить до висновку про наявність ушкоджених клітин та намагається їх позбавитися. Для цього вона прискорює життєвий цикл своїх клітин – щоб вони швидше відмирали та залишали наше тіло.
Окрему клітину побачити неозброєним оком ми не можемо. Те найменше, що ми можемо роздивитися – це грудка як мінімум з 1000 шкіряних клітин. Коли відмерлі клітини злипаються у такі грудки – вони стають лупою.
Лупа буває різна і вона не завжди справжня лупа. Є ще суха лупа – вона може виникати при нормальних, нежирних шкірі та волоссі. Суха лупа звичайно білого кольору і при розтиранні між пальцями не залишає жирного сліду. Вона звичайно – відповідь шкіри на якесь подразнення; при подразненні (сухості шкіри, екземі, алергії) наш організм намагається якнайшвидше його позбутися – разом з подразником і ушкодженими клітинами, при можливості. Ріст клітин – як ми знаємо – пришвидшується: за нормальних обставин від народження клітини до її відмирання і відлущування проходить приблизно чотири тижні; а, наприклад, при екземі – весь цикл займає лише п’ять днів. При такому бурхливому рості відлущених клітин стає більше (вони навіть не всі встигають відмерти) і вони відпадають «пластами», які ми бачимо неозброєним оком. Переважно суха лупа проходить сама – як тільки шкіра позбавляється подразника. Але якщо вона не зникає протягом двох-трьох тижнів – варто звернутися до лікаря-дерматолога та знайти її причину.
Справжня лупа, як правило, з’являється при жирних шкірі та волоссі. Вона звичайно білувато-сірого або жовтого кольору, липуча і при розтиранні залишає жирний слід на пальцях. Така лупа пов’язана з надмірними виділеннями шкірного сала. Відбувається цей процес зазвичай там, де багато сальних залоз – на обличчі, на шкірі голови, на карку. Сало стимулює ріст дріжджового грибку (Pityrosporum ovale – відомий також як Malassezia furfur); грибок викликає подразнення; подразнення спричиняє прискорений ріст та відлущування клітин шкіри, які склеюються надлишками шкірного сала та перетворюються на помітні неозброєним оком неприємні грудки. Таку лупу треба лікувати.
У причинах появи лупи вчені поки що не впевнені. Робоча гіпотеза: лупа – це легка форма себорейного дерматиту. Мають участь у появі лупи і спадковість, і гормони. Стимулювати відлущування клітин може навіть звичайний стрес. Зате відомо, як лупу вилікувати.
Як позбавитися лупи
- Перевірте, чи не сушить ваш миючий засіб вашу шкіру, чи не викликає алергії тощо; переконайтеся, що не пересушуєте шкіру голови феном; подумайте про інші подразнюючі фактори. Якщо такі є – позбавтеся їх.
- Переконайтеся, що шкіра голови не має почервоніння, маслянистої плівки або інших незвичайних речей. Якщо такі є – зверніться до дерматолога. Якщо немає – переходьте до п. 3.
- Купіть шампунь проти лупи і вимийте їм голову (ретельно намильте голову – так, щоб шампунь попав до коренів волосся, залиште шампунь на голові на 3-5 хвилин, потім змийте теплою – не гарячою – водою). Повторюйте процедуру з комфортною і звичною для вас частотою, доки лупа не зникне. Якщо після першого миття голови кількість лупи не зменшилася – переходьте до п. 4.
- Купіть інший шампунь проти лупи, з іншою активною діючою речовиною – там, де не спрацювала одна речовина, цілком може спрацювати інша. Активних речовин не так вже й багато, список – дивіться нижче. Якщо і цього разу змін нема – переходьте до п. 5.
- Купіть зволожуючий шампунь – якщо засоби проти лупи не допомогли, у вас може бути суха лупа. Якщо не допомогло й це – звертайтеся до дерматолога.
Можна, звичайно, купити протигрибковий шампунь (він цілеспрямовано діє проти Malassezia furfur), але у цьому випадку залишиться ризик, що без прийому протигрибкових препаратів внутрішньо, шампунь не знищить грибок, а тільки його придушить. І через певний (звичайно досить короткий) час – лупа повернеться.
Активні речовини, якими лікують лупу
- Пірітіон цинку, пірідін цинку (Zinc Pyrithione, Zinc Pyridine) та їх похідні: пригнічують ріст клітин шкіри, впливають на грибок.
- Четвертинні аміачні ПАР-и (Quaternary Ammonium Surfactants): мають антибактеріальну та протигрибкову дію, зменшують виділення шкірного сала.
- Сірка та її похідні, дисульфід селену (Sulfur, Sulfur Derivatives, Selenium Disulfide): розчиняють кератин, а, значить, і грудки лупи; пригнічують появу нових клітин шкіри. Не зловживайте похідними сірки – вони розчиняють не тільки лупу, але й кератин, що міститься у вас у волоссі та в епідермісі. Шампунем з сіркою не варто мити голову вдруге. Та й лікує сірка радше симптом, не причину.
- Похідні імідазолу та тріазолу (imidazole, triazole, myconazole, clotrimazole, ketokonazole тощо): синтетичні протигрибкові речовини.
- Дьоготь (Tar): уповільнює ріст клітин шкіри, знімає запалення, має антисептичні властивості та заспокоює свербіж. Це традиційний засіб від лупи, але, наприклад, ЄС забороняє шампуні, що містять дьоготь.
- Piroctone Olamine: уповільнює ріст клітин шкіри, впливає на грибок Malassezia furfur.
Є, звісно, й інші – але це в основному ліки від себорейного дерматиту та протигрибкові препарати, які не продаються без рецепту. Якщо ваш випадок тих ліків потребує – сходіть до дерматолога, і він обов’язково вам їх випише.
Крім того, допомогти при появі лупи можуть деякі продукти рослинного походження. Це: масло чайного дерева, часник (паста з нього), екстракти кропиви, березових бруньок, кори дуба, календули, ромашки та інші рослинні препарати, що містять таніни та терпени.
Часто шампуні від лупи містять кілька активних речовин; отже вам вряд чи доведеться перевіряти на собі дію більше ніж трьох шампунів.
В принципі, лупа – скоріше симптом, ніж хвороба. Навіть не так: лупа – це природня реакція організму на хворобу; і ця реакція повинна призвести до одужання. Але ігнорувати її не варто – при появі лупи є сенс звернути увагу на стан власного здоров’я і на фактори, які можуть цей стан погіршити.
«Handbook of Cosmetic Skin Care», ed. Avi Shai, Howard I. Maibach, Robert Baran; London: Informa, 2009.
«Новая косметология. Том II», А. Марголина, Е. Эрнандес; Москва: Издательский дом “Косметика & медицина”, 2005.
«Что скрывает кожа. 2 квадратных метра, которые диктуют, как нам жить», Адлер Йаэль; Москва: Издательство „Э“, 2017.