Цариця Савська відправилася до наймудрішого царя Соломона через певну дуже дошкульну проблему. В неї були волохаті ноги. Такі волохаті, що дехто вважав їх ослячими. «У цариці ослячі ноги!» – шептали пліткарі по кутах. І Бількіс (таке було ім’я цариці) дуже через це засмучувалася. Отже, вона навантажила верблюдів золотом, діамантами, пахощами та спеціями – та відправилася у Ізраїль. І там наймудріший цар Соломон винайшов епіляцію – і позбавив екзотичну царицю густого заросту на ногах.
Так виникла епіляція згідно деяким близькосхідним та ефіопським легендам. Вони не уточнюють, який саме метод видалення волосся винайшов Соломон. Але існування цієї розповіді підтверджує факт: що б людина не винайшла, це щось швидко обросте легендами та міфами.
Шугаринг цьому не виняток. І народна фантазія створила довкола шугарингу багато міфів. Це вражає: цукрова епіляція з’явилася в Україні небагато більше, ніж два десятки років тому – а вже має досить показний багаж вірувань, легенд та забобонів.
Міф про виникнення шугарингу
Звісно, одним з перших було міфологізоване виникнення шугарингу. Мовляв, винайшла його цариця давнього Єгипту (та уславлена красуня) Клеопатра. На жаль, вона цього не могла зробити. Цукрова тростина та виробництво цукру добралися до Близького Сходу тільки у VI-VII століттях нашої ери – близько шестисот років після смерті Клеопатри. У часи цієї знаменитої цариці цукрових паст не існувало: користалися або зі складів на основі воску, або з хімічних епіляторіїв на основі негашеного вапна, або зі звичайних пінцетів.
Міф про чудодійну пасту
Час від часу можна почути оповідання про якусь чудодійну пасту для шугарингу, після якої волосся більше не росте. Зараз вже цей міф взяли на озброєння маркетологи, які рекламують пасти на структурованій воді (вибраній зі зразків, взятих з тисяч священних джерел і криниць); секретні інгредієнти тощо. Вплинув цей фольклор і на поважних технологів, які почали додавати до паст всякі трави або екстракти (доходить до курйозів: ми зустрічали вже навіть пасту з екстрактом алое, який пришвидшує та стимулює ріст волосся). На жаль, всі ці історії – лише забобони (у кращому разі; у гіршому – навмисне введення споживача в оману). Паста лише вириває волосину з коренем; якщо це відбудеться у слушний час (у певній фазі росту волосини) – волосина поступово деградує та зникає. Але на це здатна будь яка якісна паста; і відбувається це щоразу лише з невеликим процентом волосся (хоча при регулярному шугарингу ефект акумулюється і кількість волосся зменшується).
Чи можуть якісь інгредієнти, додані в пасту, придушити ріст волосся?
Спершу варто відповісти на питання, чи існують взагалі речовини або технології, здатні позбавити людину волосся назавжди або на довгий час? Так, існують. Проблема в тому, що зазвичай такі речовини (або технології) можуть шкодити організму в цілому. Чи бути складними та енергозатратними. Згадайте про наслідки від радіоактивного опромінювання або хіміотерапії. Впливати на ріст волосся також можуть гормони. Є й досить нешкідливі (але кропіткі) технології знищення волосся – на зразок електроепіляції або лазерної епіляції. Чи можна їх додати у пасту? Майстра електроепіляції з голкою підключеної до джерела струму – вряд чи. Додати до рецептури дещицю урану або плутонію… ну, у нас, теоретично можна, але все ж таки (на щастя) малоймовірно.
Можливо додати у пасту рослинні речовини, які впливають на гормони і, таким чином, ріст волосся пригнічують. Це не буде той ефект, коли волосся перестає рости; це буде тільки уповільнення росту волосини, але вже щось, правда? Є тільки одне «але»: подібні речовини вимагають часу та певних умов для того, щоб проникнути у шкіру (це, зазвичай, не менше двадцяти хвилин). Пасти для шугарінгу просто не контактують протягом такого часу зі шкірою. Отже, додатки до паст, які можуть впливати на швидкість росту волосся (як і будь які інші додатки – які живлять шкіру, відбілюють шкіру, знеболюють шкіру тощо) – просто не працюватимуть. Хоча ні: працюватимуть. Але не на шкірі, а у головах жертв маркетингу.
Залишається зазначити, що різні додатки та «секретні інгредієнти», звісно, у пастах для шугарингу є. Але їх призначення – впливати на фізичні, технічні властивості пасти. Це стабілізатори, пластифікатори, згущувачі, консерванти-антисептики тощо. Нарешті, просто барвники з ароматизаторами – які на якість пасти не впливають, але впливають на продажі.
Міф про супермайстра
Також часом можна почути розповідь про якогось супер-майстра, який видаляє волосся так, що воно більше не росте. Інколи навіть з барвними подробицями: навчалася у 105-річної арабської цариці; є прямим двісті першим нащадком цариці Савської і власницею переданого у спадок рецепту царя Соломона; провела двадцять років у гаремі, де засвоїла надсекретну науку тощо. Це, на жаль, також лише фольклор. Є майстри, які володіють ремеслом – і вони будуть робити шугаринг з рівною, певною, доброю якістю. Є майстри, які не володіють ремеслом або володіють ним погано. Вони будуть надламувати волосся (що спричинятиме появу врослого волосся); недовидаляти волосся; залишати синці та подразнення; і розповідати вам чудернацькі історії (про те, що вросле волосся – це неминуче, або що це кератоз, або щось таке).
Кваліфікований майстер базується не на фольклорі, а на певних й підтверджених знаннях з біології, фізіології, косметології та медицини; він не розповідатиме вам казок, а просто добре зробить свою роботу та дасть точні рекомендації щодо підготовки до процедури, догляду після процедури, бажаної періодичності процедури тощо. Це не так захоплююче, як шейхи, гареми та арабські цариці, але ефективно та безпечно.
Міф про вдалий час
Інколи можна почути твердження про те, що існує особливий день, у який треба зробити шугаринг – і після видалення волосся саме в цей день воно більше ніколи не буде рости. Зазвичай називають число 18 липня.
Так, час впливає на шугаринг. Але справа тут не в часі – а в гормонах. У різних фазах місячного циклу жінки гормональний фон різниться. В наслідок того, що гормони дають волосині команду «рости / не рости» – фаза циклу впливає й на «поведінку» волосся, й на відчуття особи, якій роблять шугаринг. Але про це ми напишемо детальніше в іншій статті. Тож на ефективність шугарингу впливає не календарне число, а внутрішній гормональний календар жінки.
В певній мірі можуть впливати на ріст волосся зовнішні фактори. Такі, як сонячна активність, пора року, речовини, які поступають в організм з їжею, ліками або харчовими добавками. Вітаміни для волосся та нігтів, наприклад, напевно стимулюють ріст волосся на тілі.
Чарівної дати немає. Немає ні року, ні місяця, ні дня, ні години в які перестають діяти закони природи.
Технічні міфи
Спрощене навчання шугарингу («одноденні» курси) та поява чисельних інтернет-гуру, які навчають тому, чого самі добре не вміють, спричинили появу багатьох міфів. Вони зазвичай стосуються техніки проведення процедури і не завжди (навіть дуже рідко) є повністю неправильними. Класичний приклад – «золоте правило шугарингу» (наносити проти росту волосся, видаляти за ростом волосся). У більшості випадків це правило працює. Але не завжди. Воно не допоможе, наприклад, при надто довгому або тонкому волоссі. Не кажучи вже про те, що для використання «золотого правила» треба напевно знати напрямок росту волосся (під пахвами, наприклад, волосся може рости у різних напрямках). Тож наносити пасту проти росту волосся та видаляти за ростом волосся – це добре правило; але те що пасту завжди треба наносити проти росту волосся та видаляти за ростом волосся – це міф. Такий спосіб використання пасти – лише один з багатьох.
Таких міфів народилося останнім часом досить багато; вони стосуються і необхідної для проведення процедури довжини волосся; і підготовки до процедури; і якостей пасти (звісно, кожен виробник пасти, що організував конвеєр з випуску шугар’є, вважає ідеальними якості власної пасти) – але це тема вузькопрофесійна; більшості користувачів вона не потрібна, а ті, кому потрібна – з часом і появою досвіду самі розберуться.
Але є ситуація, де ці технічні міфи стосуються практично кожного користувача – як майстра, так і отримувача послуги. Маркетологи дуже швидко зорієнтувалися, що такі міфи дуже добре можна використати для продажу продукції, призначеної для догляду до/після шугарингу. І з’явилися рекомендації, наприклад, про необхідність регулярного пілінгу після епіляції. Некомпетентність багатьох майстрів ще збільшила засяг подібних міфів. Некваліфікований майстер травмував шкіру – потрібна SOS-пудра; понадламував волосся і наробив «гнійничків» – потрібен засіб проти врослого волосся або спеціальне скрабування через три або п’ять днів після процедури…
Звісно, засоби для догляду після шугарингу – це добре; але все має мати свою межу. Такі засоби мають мотивовано призначатися косметологом (а майстер епіляції мусить бути сертифікованим косметологом, бо видалення небажаного волосся – це одна з галузей професії косметології), а не «піднімати чек» і тим більше, не приховувати помилки та некомпетентність майстра.
Міф про вросле волосся
Одним з найпопулярніших розділів шугаринг-міфології є фольклор про вросле волосся. Як хтось казав, «ніколи фантазія не працює так добре, як тоді, коли ми мусимо виправдовувати свої помилки». Міфів про походження врослого волосся існує безліч: це і кератоз; і алергічна реакція шкіри; і прищики, які бувають тільки після першої процедури; і це взагалі не від шугарингу, а якась невідома науці хвороба. Про вросле волосся ми вже досить детально писали.
Шугаринг без міфів
Позбавлений міфологічного обрамування, шугаринг нічого не втрачає. Він залишається дуже ефективною процедурою (звісно, у виконанні кваліфікованого майстра) з довгою історією. Сучасна наука збагачує його та додає йому ефективності завдяки покращенню складів для шугарингу та появі результативних допоміжних засобів; але при тому виготовлення цукрових паст продовжує базуватися – і базуватиметься надалі – на природних компонентах. Шугаринг (на відміну, наприклад, від лазеру або електроепіляції) залишається наближеним до природи, екологічно приязним та малотравмуючим. Дійсність – якщо бути уважними до неї – перевершує будь які фантазії; жоден міф не зрівняється з силою природи. А шугаринг – це та техніка епіляції, яка використовує власне сили природи; і використовує їх якомога повніше.