Рис, Oryza sativa — одна з найдавніших рослин, що збереглися у світі, що існує з плейстоцену. Витоки культивованого рису лежать у Південно-Східній Азії. Найдавніші письмові документи походять з Китаю та датуються 2800 роком до нашої ери. У IX столітті маври принесли рис в Іспанію. В Італії рис почали вирощувати з XV століття. До Північної Америки його завезли в XVII столітті. Рис не висуває особливих вимог до ґрунту, крім того, що він повинен бути багатим гумусом, суглинистим і важким, щоб він міг поглинати достатню кількість води; але він набагато чутливіший до погодних умов, дощу та тепла.

Тропічні сорти проростають при 18 °С, субтропічні — при 10–12 °С. Рис погано переносить заморозки. Під час цвітіння йому потрібна температура від 25 до 35 °C.Рис — однорічна трав’яниста рослина, яка, залежно від сорту, виростає до 80–150 см у висоту. Рослина може розвивати до 30 гілочок, на кожній з яких розвивається 80-100 зерен. Зерно складається в основному з чистого рисового крохмалю.Масло рисових висівок екстрагують гексаном з ембріонів або зовнішніх шарів рисового зерна. Сиру олію не можна використовувати ані в медичних цілях, ані як харчову олію, оскільки вона містить близько 3-20% вільних жирних кислот і 5-8% неомильних, які необхідно видалити. З цієї причини олію очищають і нейтралізують після екстракції.

При зберіганні в прохолодному темному місці термін придатності олії до 12 місяців.

Олія рисових висівок містить високий відсоток γ-оризанолу. Це з’єднання ферулової кислоти і фітостеролів. Ферулова кислота, як і кафеінова кислота, зазвичай міститься у зовнішніх шарах рослин і діє як антиоксидант, захищаючи рослину від вільних радикалів.

Олія рисових висівок містить різні компоненти, такі як γ-оризанол, токотрієноли, токофероли та сквален, які мають антиоксидантні властивості. У цьому контексті олії приписують антиканцерогенну дію та позитивний вплив на серцево-судинну систему. Крім того, вона містить фітостероли, з яких найбільшу частку займає β-ситостерин; доведено, що фітостероли конкурентно пригнічують синтез холестерину. В Азії масло рисових висівок деякий час застосовувалося як засіб, що знижує рівень холестерину.

Є припущення, що фітостероли в γ-оризанолі можуть викликати підвищення рівня тестостерону та можуть стимулювати вивільнення гормонів росту.

У косметиці олію рисових висівок додають в косметику для всіх типів шкіри, особливо в дитячі олійки.

Вона також є частиною багатьох сонцезахисних кремів, оскільки γ-оризанол, який вона містить, вважається природним сонцезахисним. Віск, отриманий з олії рисових висівок, використовується в помадах.

Олія рисових висівок використовується як сировина для виробництва мила та свічок, для обробки шкіри та текстилю, а також як антикорозійний засіб.У Європі олія рисових висівок навряд чи має значення як харчова, але вона популярна в Азії, де її використовують як олію для салатів, а також для приготування їжі та смаження. Також його додають в майонез і заправки для салатів.