У 1975 році американський дерматолог Томас Фітцпатрік розробив шкалу фототипів людської шкіри. У її основі – реакція шкіри на сонячне ультрафіолетове випромінювання.  З тих пір шкалу Фітцпатріка використовують у дерматології для досліджень шкіри, її пігментації, її реакцій на ультрафіолет тощо.

Фототип шкіри (як і колір волосся або райдужної оболонки очей, форма носу та інші характерні риси нашого зовнішнього вигляду) формуються завдяки оточуючому середовищу і генам. У відповідь на зовнішні подразники наш організм змінюється, можна сказати, мутує.  Найбільш вдалі мутації – закріплюються та успадковуються. Схожі умови життя – породжують схожі механізми пристосування (погляньте, наприклад, на папуасів Нової Гвінеї і мешканців тропічної Африки). Певні набори таких мутацій – відповідають расам. Зараз антропологи  виділяють п’ять основних рас – європеоїдну, негроїдну, монголоїдну, американоїдну, австралоїдну – та декілька змішаних типів. Фототипи шкіри теж числяться серед тих відмінностей, за якими ми розділяємо раси – але з расовими відмінностями не співпадають; наприклад, тип VI може бути характерним як для негроїдної раси, так і для австралоїдної.

Фітцпатрік запропонував шість типів реакції шкіри на ультрафіолетове випромінювання. Сьомим (або нульовим) типом  можна вважати повну відсутність пігментації – альбінізм.  У альбіносів меланін не виробляється взагалі й не може захистити їх від ультрафіолету. Ця патологія проявляється у різних народів з різною частотою, коливаючись від 1:20000 до 1:145. Альбіносам необхідний постійний захист при перебуванні на сонці. Окремого підходу вимагає і вплив ультрафіолетового випромінювання на дітей. Ц тема потребує окремої статті.

Що таке ультрафіолетове випромінювання?  Це короткохвильове електромагнітне випромінювання. Довжина ультрафіолетових хвиль – між видимим нами світлом і рентгенівськими променями. Існує кілька типів ультрафіолетових променів, які залежать від довжини хвилі. Нас цікавлять ті два типи, які впливають на шкіру. Це:

Шкала Фітцпатріка ділить шкіру на шість типів. Також вона окреслює той час, який власники кожного типу шкіри можуть безпечно проводити на сонці. Звісно, це узагальнюючі рекомендації: для точного означення безпечної дози сонячного випромінювання треба враховувати й інші фактори – такі як інтенсивність ультрафіолетового променювання (в горах вона вище, ніж на рівнині, наприклад) тощо. Але взагалі рекомендації нижченаведеної таблиці можуть забезпечити вас від наслідків UVB-випромінювання.

I тип шкіри

Колір шкіри: дуже світла, світло-рожева, слонова кістка, молочно-біла. Ластовиння: часто. Волосся:

руде, біляве, дуже світле русяве. Очі: блакитні, зелені, світло-сірі, дуже рідко світло-карі. Сонячний опік: завжди сильний. Безпечний час перебування на сонці – до 10 хвилин.

II тип шкіри

Колір шкіри: світла, «тілесного кольору», персикова. Ластовиння: інколи. Волосся: руде, каштанове, золотисте, всі відтінки русявих. Очі: блакитні, зелені, сірі, карі. Сонячний опік: у більшості випадків сильний. Безпечний час перебування на сонці – до 15 хвилин.

III тип шкіри

Колір шкіри: світло-коричнева, світло-бежева, темного «тілесного кольору». Ластовиння: дуже рідко. Волосся: темно-русяве, каштанове. Очі: блакитні, зелені, сірі, карі. Сонячний опік: інколи помірковано сильний. Безпечний час перебування на сонці – до 20 хвилин.

IV тип шкіри

Колір шкіри: «смаглява», світло-коричнева, оливкова, жовтувата, світло-бронзова. Ластовиння: немає. Волосся: темно-каштанове, чорне. Очі: чорні, карі, рідко сірі, рідко зелені, дуже рідко блакитні. Сонячний опік: рідко і не сильний. Безпечний час перебування на сонці – до 30 хвилин.

V тип шкіри

Колір шкіри: сильно засмагла, бронзова, жовта, жовто-коричнева, червонувата, цегляного кольору. Ластовиння: немає. Волосся: темно-каштанове, чорне. Очі: чорні, карі, дуже рідко сірі, дуже рідко зелені. Сонячний опік: дуже рідко і не сильний. Безпечний час перебування на сонці – 50 хвилин і більше.

VI тип шкіри

Колір шкіри: темна – від темно-коричневої до практично чорної. Ластовиння: немає. Волосся: чорне. Очі: черні, карі, дуже рідко сірі, дуже рідко зелені. Сонячний опік: практично не буває. Безпечний час перебування на сонці – година і більше.

Отже, тепер ви знаєте, скільки час ви можете безпечно знаходитися на відкритому сонці. Але у нас не завжди є можливість обмежити час перебування поза приміщенням. Наш швидкий ритм життя, часті переміщення не завжди дозволяють точно оцінити ступінь впливу ультрафіолету на нашу шкіру. Як же ще можна захиститись від ультрафіолетового випромінювання?

Вряд чи цю статтю будуть читати в Африці, тому обмежимося короткими рекомендаціями для I, II, III і IV типів шкіри. Ви можете захистити себе від UVB-променів, постійно використовуючи фотопротекторні креми с SPF:

  • не менш 15 у «повсякденному режимі» для I і II типів шкіри
  • не менш 4-6 у «повсякденному режимі» для III і IV типів шкіри
  • не менш 50 на відпочинку та при тривалому перебуванні на свіжому повітрі для I і II типів шкіри
  • не менш 30 на відпочинку та при тривалому перебуванні на свіжому повітрі для III і IV типів шкіри

Що ще захистить нашу шкіру – крім вже відомих засобів з SPF? Як це не банально – це одяг, парасольки, тенти з натуральних тканин – льону, коноплі (це до 7 SPF) и спеціально створених змішаних волокон (до SPF 40). Також сонцезахисні окуляри та лінзи…. І їжа! Вживання антиоксидантних продуктів – важливий фактор у боротьбі зі старінням організму в цілому  і в подоланні наслідків впливу несприятливих зовнішніх факторів на організм – зокрема таких як УФ-випромінювання.

Хочеться ще сказати, що бажаючи отримати модний шоколадний “колір обличчя” просто тут і зараз, ми нехтуємо піклуванням про майбутнє, можливістю надовго зберегти молодість та здоров’я. Ультрафіолет дає нам не тільки загар, вітамін D, тепло та розвиток. Його надмірний вплив може також  спровокувати захворювання шкіри  й наблизити її старіння. Так що – любіть і бережіть себе.