Ультрафіолет викликає рак шкіри. Ультрафіолетом дезінфікують і лікують. Ультрафіолет може стати причиною серйозного опіку. Ультрафіолет використовують на дискотеках і в нічних клубах. Це все про одну й те саме випромінювання?

Ультрафіолет в якійсь мірі узагальнююча назва. Вона об’єднує випромінювання с довжиною хвилі від 100 до 400 нанометрів (нанометр – одна мільярдна частина метру). Або з частотою 790-30000 терагерців. Зверніть увагу, що чим більша довжина хвилі, тим нижча частота випромінювання – і навпаки. Хвилі з довжиною менше ста нанометрів перетворюються на рентгенівські промені, а з довжиною більше чотирьохсот нанометрів – на кольори, які ми бачимо.

Ультрафіолетове світло неоднорідне. Його розділили на чотири групи: вакуумний ультрафіолет (VUV, 100-180 нм), ультрафіолет типу C (UVC, 180-290 нм), ультрафіолет типу B (UVB, 290-320 нм) та ультрафіолет типу A (UVA, 320-400 нм). Нові відкриття та винаходи змінюють цей поділ – трохи зсувають межі, створюють підгрупи – але для практичного використання наведеного поділу цілком достатньо.

Вакуумний ультрафіолет нас на разі не цікавить; звичайне повітря для нього – неподоланна перешкода і він не має жодної можливості розпросторюватися нашою планетою. А на інших типах УФ-випромінювання ми зупинимося детальніше.

Ультрафіолет типу C (UVC)

Ультрафіолет типу C поглинається РНК, ДНК та протеїнами і стає причиною безповоротних змін у клітинах. Такі зміни викликають мутації, рак і навіть смерть опроміненої клітини. UVC-випромінювання також може стати причиною катаракти або снігової сліпоти. Земна атмосфера ультрафіолет типу C практично не пропускає. Невелика його частка може досягнути земної поверхні високо у горах або у місцевостях з озоновими дірами – але і у цьому випадку ці промені затримує верхній шар нашої шкіри (роговий шар, той, який складається з відмерлих клітин).

У вбивчих якостей UVC є і корисна сторона. Ультрафіолет типу C дуже добре знищує шкідливі мікроорганізми. І є чудовим дезінфектором. Його використовують у медицині, для знезараження води, для нищення мікроорганізмів у харчових продуктах (наприклад, за допомогою UVC знищують сальмонелу у яйцях).

Ультрафіолет типу B (UVB)

Цей тип ультрафіолетових променів впливає на нас частіше і сильніше ніж попередній. Атмосфера поглинає більшу долю UVB (біля 90%), але те, що проходить скрізь захисний екран атмосфери може викликати сонячний опік та стати причиною раку шкіри. Так само, як і тип C, тип B може пошкоджувати ДНК, але ці ушкодження досить незначні та у нормальних умовах клітина самостійно їх виправляє. Але іноді природа помиляється… і результатом може бути або рак, або мутація і еволюція. Також UVB руйнує кислоти, які потрібні для продукції ДНК. А недостатня продукція ДНК призводить до зниження регенеративних здібностей організму, послаблення імунітету, передчасного старіння, безпліддя та інших неприємних наслідків.

Інтенсивність ультрафіолетового випромінювання типу B залежить від багатьох факторів: географічної широти, висоти над рівнем моря, складу атмосфери, часу доби. Невелика зміна у кількості отриманого UVB-випромінювання може привести до поважних наслідків. Враховуйте це плануючи відпустку: у північних широтах кількість ультрафіолету типу B менша, ніж у тропіках; і живі істоти, що живуть на півночі, не пристосовані до великих доз UVB. І кількість ультрафіолету, отримана у тропіках або субтропіках, може виявитися для житця північних країв небезпечною.

Але при цьому ультрафіолет типу B необхідний для життя – він запускає в організмі процес продукції вітаміну D.

Ультрафіолет типу B теж має бактерицидні властивості (хоч і у значно меншій мірі, ніж UVC) і його використовують у медичній практиці. Наприклад, для лікування псоріазу та дерматитів.

Ультрафіолет типу A (UVA)

UVA – сама нешкідлива частина ультрафіолетового спектру: ультрафіолет типу А просто спричиняє загар. Але загар – це захисна реакція організму. І останнім часом вчені досліджують гіпотези про те, що велика кількість UVA-випромінювання може руйнувати ті кислоти, які необхідні для утворення ДНК. А це може викликати вже знайомі вам наслідки.

Ультрафіолет типу A має дуже слабку бактерицидну дію; але, тим не менш, його інколи використовують у медицині. Також він застосовується у соляріях.

Основні джерела ультрафіолетового випромінювання (принаймні, на Землі) – Сонце та створені людиною лампи. Лампи ми використовуємо тільки в особливих ситуаціях та з певною метою. І (є така надія) ми контролюємо їх застосування – а контрольоване застосування ультрафіолету не несе з собою небезпеки. Сонця теж нема чого боятися – під його променями ми існуємо вже сотні тисяч років. Помірні дози ультрафіолету, які ми отримуємо разом із сонячним світлом, безпечні і навіть корисні. У відсутність екологічних проблем, земна атмосфера поглинає шкідливе (і надлишкове для нас) ультрафіолетове випромінювання. Наше тіло пристосоване для того, щоб справлятися зі шкідливими наслідками цього променювання. Але – як і з дуже багатьма речами – важливо дотримуватися поміркованості. Що в малій кількості – ліки, у великій може стати трутизною.

«Skin: a natural history», Nina G. Jablonski; Berkeley and Los Angeles: University of California Press, 2013.
«The Ultraviolet Disinfection Handbook», James R. Bolton and Christine A. Cotton; Denver: American Water Works Association, 2008.
«Ultraviolet Light in Human Health, Diseases and Environment», ed. Shamim I. Ahmad; Cham: Springer International Publishing AG, 2017.