Ботокс (botox) – це торгівельна назва препарату Botulinum toxin type A. У перекладі це «ковбасна отрута типу А». Виділяють цю отруту бактерії  Clostridium botulinum. У природніх умовах вони живуть у мулі, на дні водоймищ. Але вони можуть розвиватися у будь якому позбавленому кисню середовищі – у кишечнику, у ранах, у ковбасі або консервах. Ботулотоксин викликає ботулізм – отруєння, яке ушкоджує нервову систему. Нерви відмовляють, м’язи перестають отримувати команди від мозку та їх паралізує. У результаті людина вмирає від паралічу дихання або від зупинки серця.

Саме здатність «ковбасної отрути» придушувати функції нервів та паралізувати м’язи використовують у косметології. При введені під шкіру, ботокс «відключає» нерви, які подають команди мімічним м’язам. М’язи перестають скорочуватися та морщити шкіру. А якщо м’язи не зморщують шкіру – то й зморшок на ній немає. Дія ботулотоксину починається через 3-7 днів після введення та продовжується протягом 3-6 місяців.

Щоб вбити людину достатньо 0,1 мікрограму ботулотоксину (один грам може відправити на той світ більше за мільйон людей). У одній ампулі Ботоксу – приблизно одна сота смертельної давки. Тому, ризик на смерть отруїтися при ін’єкції ботоксу дуже низький. Але є ризик зіткнутися з деякими незручностями.

По-перше, якщо ви не можете скорочувати мімічні м’язи – ви не можете висловлювати за допомогою міміки свої емоції. Це може бути непомітним коли батокс вводять у чоло. Але біля міжбровної зморшки та довкола очей відсутність міміки вже буде відчуватися (наприклад, ви не зможете показати гнів або ваша посмішка без участі очей буде здаватися нещирою). А ін’єкції ботоксу довкола губ можуть призвести до досить неприємних наслідків: починаючи від того, що ви не зможете посміхатися або цілуватися – і до того, що ви матимете проблеми з артикульованою вимовою, питтям та жуванням.

По-друге, регулярне використання ботоксу може призвести до атрофії мімічних м’язів взагалі. Тобто, проблеми, що описані у попередньому абзаці, можуть залишитися з вами назавжди.

По-третє, ін’єкції можуть занадто розслабити м’язи – і в результаті у вас може опуститися брова або віко; чи сформуватися «брови Мефістофеля» (на щастя, це все тимчасові ефекти; а на додаток їх ще й можна виправити).

По-четверте, при ін’єкціях довкола очей можуть з’явитися синці (які, правда, теж з часом зникнуть).

Отже, якщо ви зважилися на ін’єкцію ботоксу:

  • Дуже добре подумайте про те, куди його «колоти» (наприклад, вводити його у зоні рота медики взагалі не рекомендують).
  • Прослідкуйте за тим, щоб ваш косметолог не «переборщив» с дозою.
  • І звертайтесь тільки до кваліфікованого, ліцензованого спеціаліста.

Також враховуйте, що в деякої частки людей (від 1% до 5%) організм виробляє антитіла до ботулотоксину – і з кожною наступною процедурою доведеться збільшувати дозу. А надмірна давка (більше за 200-250 одиниць для Ботоксу) може призвести до проблем (таких як сильна слабкість, падіння і навіть втрата свідомості).

Існують і протипоказання до застосування ботоксу. Це:

  • міастенія
  • синдром Ламберта-Ітона
  • боковий аміотрофічний склероз
  • вагітність та лактація
  • алергія на будь-який з компонентів препарату.

Ботокс, до речі, використовують не тільки для боротьби зі зморшками. За його допомоги лікують мігрені, скреготання зубами, надмірну пітливість, надмірну активність сечового міхура, «лікоть тенісиста», судоми і навіть деякі психічні проблеми (впливаючи, знов-таки, на мімічні м’язи).

Варто знати, що Ботокс (Botox®) – це не єдина комерційна назва «ковбасної отрути». Він також продається під іншими марками – наприклад, Dysport®, Vistabel®, Neuronox® або Xeomin®.

«Cosmetic Dermatology. Products and Procedures» , ed. Zoe Draelos; Chichester: Wiley Blackwel, 2016.
«Что скрывает кожа. 2 квадратных метра, которые диктуют, как нам жить», Адлер Йаэль; Москва: Издательство „Э“, 2017.
«Handbook of Cosmetic Skin Care», ed. Avi Shai, Howard I. Maibach, Robert Baran; London: Informa, 2009.