Наша шкіра має дуже складне завдання. Вона мусить захищати наш організм від безлічі шкідливих речовин. І, в той самий час, пропускати та засвоювати речовини корисні. А ще крім цього, вона слідкує за тепловим та водним балансом, бере участь у обміні речовин, є найбільшим органом чуття, сексуальним органом, та й взагалі, самим великим і важким органом нашого тіла. Ось короткий список того, від чого захищає нас наша шкіра:

 • Холод
 • Спека
 • Радіація
 • Фізичні впливи: тиск, удари, тертя.
 • Проникнення шкідливих хімічних речовин.
 • Проникнення бактерій та мікроорганізмів.
 • Зневоднювання.

Щоб з цим впоратись, шкіра має унікальну захисну структуру. Яка включає механічний, хімічний та біологічний захист. Ця система захисту складається зі шкіряного епідермічного бар’єру та гідроліпідної мантії (кислотна мантія або мантія Маркіоніні), що його покриває. Вони разом захищають нас від перегріву та переохолодження, від випромінювання, від фізичних впливів, хімічних речовин, шкідливих бактерій та мікроорганізмів.

Що таке кислотна мантія?

Кислотна мантія або мантія Маркіоніні – це водно-ліпідна плівка, що покриває усю поверхню нашої шкіри. Вона складається з

 • поту
 • шкірного сала
 • органічних кислот

Все це виробляє наш організм.

Піт – це водний розчин солей та органічних речовин. Він охолоджує наше тіло та виконує сигнальну функцію: запах поту (йдеться не про запах застоялого поту, а про запах поту свіжого – ми його не свідомо відчуваємо і сприймаємо тільки на “підсвідомому” рівні) приваблює до нас потенційних сексуальних партнерів. Крім того, він достачає до поверхні шкіри деякі їй необхідні речовини (серед них, наприклад, і молочну кислоту; чому це важливо – читайте нижче).

Шкірне сало, загалом кажучи, складається із жирів та воску. Воно зволожує наші шкіру і волосся, живить їх, дає шкірі додатковий захист від холоду й вологи та перешкоджає розповсюдженню мікроорганізмів.

Органічні кислоти (молочна, лимонна) – найважливіша та найактивніша складова мантії Маркіоніні. Вони виникають у результаті біохімічних процесів, що проходять у самій шкірі та на її поверхні. Кислоти виконують декілька функцій, які є дуже важливі як для шкіри, так і для нашого організму в цілому. Це:

 • Зволоження шкіри – кислоти зв’язують воду на поверхні тіла і не дозволяють шкірі пересихати. Це (разом з потом) допомагає нашій термо- і гідро-регуляції; а крім того – дає шкірі можливість отримувати деякі поживні речовини.
 • Підтримання  екологічного балансу на поверхні шкіри – кислоти перешкоджають розповсюдженню шкідливих мікроорганізмів, грибку та кліщів, в той же час створюючи придатні для існування корисних мікроорганізмів умови. А корисна бактеріальна флора, у свою чергу, витісняє та нищить шкідливу. Так що можна сказати, що наша шкіра покрита своєрідним природнім антибіотиком.

рН шкіри

Кислотна мантія (а точніше, кислоти, що в ній містяться) роблять шкіру кислою. рН шкіри – від 4,7 до 5,5 одиниць (нейтральний показник – 7 одиниць [такий має звичайна вода], самі їдкі кислоти мають показник трохи нижче одиниці, а розчин їдкого натру – 14). При цьому під пахвами, біля геніталій та між сідницями середа більш лужна (рН – ближче до 5,5), ніж на решті поверхні шкіри.

Що відбувається, якщо кислотна мантія порушена

Якщо кислотна мантія порушена (а це обов’язково тягне за собою і пошкодження епідермального бар’єру) – у шкіри, як і у організму в цілому, починаються проблеми. А порушити досить крихкий екологічний баланс – не складно. Лужне мило, антибіотики, неправильне харчування, синтетичний одяг, алкоголь та куріння, ультрафіолетове випромінювання, дезінфікуючі засоби, неякісна косметика – все це може зашкодити нашому природному захисту. Тоді:

 • Шкіра втрачає здатність утримувати вологу та сохне. А це може призвести до екземи та підвищує ризик алергічних реакцій.
 • Зміни у кислотності змінюють і мікробіом: шкідливі мікроорганізми, грибок, кліщі починають витісняти корисну мікрофлору. У результаті шкідливі бактерії, хімічні речовини та алергени проникають скрізь наш захисний шар і викликають хвороби, алергії тощо – і не тільки на поверхні шкіри…

Як зберегти кислотну мантію

Існує кілька простих правил, які дозволять вам зберегти крихкий хімічний та екологічний баланс на поверхні шкіри. Їх виконання, до речі, буде корисне і для здоров’я в цілому. Ось ці правила:

 • Не зловживайте миттям та милом. Чистота – це, звісно, важливо; але надмірна чистота – як и будь-яка крайність – шкодить. Лужне мило нейтралізує кислоти, в наслідок чого наш мікробіом змінюється на користь шкідливих організмів, через що, у свою чергу, шкіра пересихає. Старайтеся використовувати кислі або нейтральні, а не лужні мила (особливо на обличчі, під пахвами, у паху та між сідницями). Використовуйте звичайне (лужне) мило, тільки за крайньої потреби. Віддавайте перевагу душу перед ванною і, у будь якому разі, не лежіть у воді аж доки у вас на пальцях почне зморщуватися – це означає, що захисні механізми шкіри вже не можуть впоратися зі своїм завданням. Так само не зловживайте дезінфікуючими засобами (у тому числі і “бактерицидними серветками”) – просто не користайтесь ними без справжньої потреби.
 • Намагайтеся уникати одежі з синтетичних тканей (особливо білизни), вибирайте повітропроникну одежу з натуральних тканин.
 • Не зловживайте косметикою (особливо декоративною). Користуйтесь тільки якісною косметикою від поважних виробників. Якщо використовуєте косметичні засоби – то точно слідуйте інструкції та рекомендаціям вашого косметика. До речі, перед тим, як використовувати косметику – конче необхідно проконсультуватися зі спеціалістом.
 • Не користайтесь солярієм (ультрафіолет – поза іншою шкодою – ще й нищить корисну мікрофлору у вас на шкірі). Намагайтеся не перебувати занадто довго на сонці (для мешканців Північної та Східної Європи безпечний час перебування на сонці становить 10-15 хвилин); а якщо вже ви вирішили провести день на пляжі – користуйтеся сонцезахисним кремом (і обов’язково робіть це згідно інструкції).
 • Слідкуйте за харчуванням – уникайте напівфабрикатів, трансжирів, цукру, надмірного заживання вуглеводів, молока та неякісних продуктів; пийте більше води.
 • Не використовуйте без необхідності (і, тим більше, без призначення лікаря) антибіотики або засоби, що їх містять.

Взагалі, ситуація виглядає так: за багато тисячоліть еволюції природа створила чудовий захисний механізм – шкіру. Ми навіть ще точно не знаємо, як цей механізм працює. Але, не зважаючи на це, ми намагаємося втручатися у його функціонування (звісно, з добрими намірами – але ми знаємо, куди провадить дорога, що ними вимощена). В результаті ми отримуємо абсурдні ситуації. Ми нищимо свій природний захист, потім – щоб це виправити – мастимося якимось чудо-кремом, щоб пізніше виявити, що шкіра без цього крему вже не хоче виконувати свої природні функції… Спершу ми приймаємо ліки – а потім ми змушені приймати нові ліки – задля того, щоб вилікувати наслідки попереднього лікування… Це, звісно, не значить, що треба відмовитися від ліків, косметичних засобів – це значить лише, що використовувати все треба зважено, свідомо та під контролем спеціалістів. Наша мета не заміщати наш природний захист штучними засобами, а підтримувати його якнайдовше у працездатному стані та допомагати йому у крайніх випадках.