«Що таке “чорна хна”» – це переклад статті з сайту hennapage.com, мабуть, найавторитетнішого в наші часи ресурсу про хну та мехенді. Цей сайт належить спеціалісту з косметичної хімії, доктору Кетрін Картрайт-Джонс. Тому варто поставитися до цієї інформації серйозно.

Увага: чорна хна з PPD

Що таке “чорна хна”?

Хна не чорна.

Хна не може стати причиною появи пухирів та відкритих язв.

Пухирі та язви спричиняє чорна фарба для волосся, що містить PPD.

Цей малюнок був зроблений такою фарбою, але художник, який його робив, сказав, що це “чорна хна”.

Є кілька барвників, які продаються під означенням “Чорна хна”, і люди вірять, що це “чорна хна”. Деякі такі барвники небезпечні. Деякі – нешкідливі.

Коли PPD (парафенілендіамін) використовують для нанесення на шкіру чорного тимчасового татуювання, він стає причиною виникнення пухирів, язв, рубців та довгострокових проблем зі здоров’ям.

Деякі «художники» малюють на тілі синтетичною фарбою для волосся, яка містить парафенілендіамін  – вони називають це “чорною хною”.

Фарби, що містять PPD не повинні безпосередньо контактувати зі шкірою – чи то в чистому вигляді, чи то у складі будь якої суміші. Синтетичну фарбу для волосся не можна наносити на шкіру, тому що вона для цього не призначена. Навіть коли перукарі наносять таку фарбу вам на волосся, вони одягають рукавички і намагаються максимально уникнути контакту фарби зі шкірою голови! PPD (парафенілендіамін ) може спричинити дійсно серйозні проблеми для здоров’я. PPD – сильний алерген, трансдермальний токсин і потенційний канцероген. У багатьох людей використання такої чорної фарби викликає свербіж, виникнення пухирів та втрату волосся.

“Чорною хною” раніше називався порошок індиго, який продавали для фарбування волосся.

В XIX столітті не було синтетичних фарб для волосся. Замість них використовували хну та індиго. Листя та гілки хни з низькою концентрацією лавсону (це танін, який продукує хна) продавалися як “нейтральна хна“. Молоді паростки та листя хни з високою концентрацією лавсону продавалися як “червона хна” або просто “хна”. Індиго ж продавалося як “чорна хна”. Якщо ви пофарбуєте волосся спершу хною, а потім, по ній, індиго – воно набуде чорного кольору. Рослина, відома як “васма” (або “басма”; isatis tinctoria, вайда красильна – прим. перекладача) також змішувалося з хною для фарбування волосся в чорний колір. Якщо ви бачите пакет з написом “чорна хна” у індійському магазині, це, ймовірно, буде індиго. Якщо ви бачите пакет з чорною хно. під маркою американської компанії – скоріш за все це буде синтетична фарба з PPD.

На National Geographic часто показують амазонських індіанців або бедуїнів, прикрашених чорним малюнком.

Люди бачать цей розпис на тілі, і думають, що його виконано чорною хною. Насправді ці малюнки наносяться деревним вугіллям або соком таких рослин (наприклад, використовують два види недозрілих фіг), які за межами тропіків є рідкісними або не зустрічаються взагалі.

Є безпечні та ефективні традиційні техніки, які дозволяють зробити натуральну хну темно-червоною або темно-коричневою, навіть майже чорною.

Нагрійте хну з ефірною олією (наприклад, з олією чайного дерева) – и ви отримаєте дуже темний і безпечний барвник. Такою сумішшю можна нанести майже чорний малюнок на долоні, на решті ж тіла він буде коричневий. За допомогою натуральної хни неможливо досягнути абсолютно чорного малюнку на плечах, ногах, спині або животі!

Ви хочете вияснити, що знаходиться в упаковці: натуральна хна або “чорна хна” з PPD?

Відкрийте упаковку. Якщо порошок зелений (темно-зелений, болотного кольору тощо) і є схожим на подрібнене листя рослин – це, скоріш за все, натуральна хна або індиго. Якщо ж порошок чорний або кольору молотої кави – тоді найбільш вірогідно, що це синтетична фарба для волосся з парафенілендіаміном.

Візьміть трішки порошку та змішайте його з невеликою кількістю води.

Якщо порошок “чорної хни” зелений і запахом нагадує заморожений горошок – ймовірно, це індиго. Додайте ще трохи порошку. Якщо поверхня суміші за 20 хвилин набула синього кольору – це індиго! Індиго не зашкодить Вам і Вашій шкірі. Але й не розфарбує шкіру в абсолютно чорний колір.

“Чорна хна” з PPD зазвичай має темно-коричневий (як у кави) або чорний колір. Інколи у такій суміші присутня натуральна хна, інколи ні. Якісь з таких сумішей не мають запаху, а якісь жахливо смердять хімією. Змішайте трохи порошку з водою. За десять хвилин синтетична фарба візьметься на краях чорною кіркою.

Порошок хни – зелений і пахне сіном. Змішайте його з невеликою кількістю води. За декілька годин розчин набуде коричневого кольору.

Хна зелений рослинний порошок, який, змішаний з водою, за декілька годин набуває коричневого кольору.

”Чорна хна” з PPD ц темно-коричневий або чорний порошок, який, змішаний з водою, на перетворюється на чорну кірку.

Індиго зелений рослинний порошок, який, змішаний з водою, синіє.

Джерело: http://www.hennapage.com/henna/ppd/whatisppd.html

Стаття написана у 2003 році. Від того часу дещо змінилося – ми б, наприклад, не радили сліпо довіряти хні, купленій у “індійському магазині”. Але, споглядаючи на те, як влітку в соціальних мережах з’являється величезна кількість скарг на зразок “мені намалювали малюночок хною і подивіться, що сталося!” – мі розуміємо, що цей текст залишиться актуальним ще довгий час. Аж доки люди не вивчать елементарних речей.