Клієнти часто задають нам питання про сонцезахисні засоби. Можливо, доступна інформація про ці засоби не достатньо ясно висловлена: заплутана, чи містить незрозумілі наукові терміни – коротше, вимагає зайвих зусиль для її осмислення та розуміння. Дійсно – ця тема не «на хвилинку». Але ми спробуємо відповісти на найбільш розповсюджені питання якомога простіше. Почнемо з основного: що таке SPF?
SPF – це скорочення від Sun Protection Factor, сонцезахисний фактор. Теоретично він означає, у скільки разів сонцезахисний засіб збільшує час безпечного перебування на сонці. Якщо, наприклад, ви маєте другий тип шкіри (і ви можете безпечно знаходитися на сонці 15 хвилин) та ви нанесли на тіло засіб з SPF 30 – ви можете не хвилюватися що до сонячної радіації протягом 450 хвилин (15х30=450) або семи з половиною годин.
Але це теорія. А практика, як відомо, відрізняється від теорії досить сильно. На ефективність захисту від сонця впливає багато факторів. Це:
- Інтенсивність сонячного випромінювання (УФ-індекс; його публікують деякі прогнози погоди).
- Час (опівдні, наприклад, сонячне випромінювання вчетверо інтенсивніше, ніж о 9 годині ранку; тобто за 15 хвилин посеред дня ви отримаєте таку ж дозу ультрафіолету, як вранці протягом години).
- Висота над рівнем моря (чим вище, тим менше ультрафіолету поглинає атмосфера).
- Кількість нанесеного на шкіру засобу та рівномірність його нанесення (SPF розраховується для 2 мг. засобу нанесеного на квадратний сантиметр шкіри).
- Час, протягом якого сонцезахисний засіб знаходиться на шкірі та фізична активність особи, в якої на шкірі цей засіб знаходиться.
- Індивідуальні властивості (вік, стан шкіри, наявність хвороб тощо).
Крім вищесказаного треба враховувати, що:
- Будь-який засіб, незалежно від SPF, припиняє свою дію найпізніше через дві години після нанесення.
- Більшість сонцезахисних засобів змиваються водою (або потом).
- Не всі засоби захищають від ультрафіолету типу А (більшість сонцезахисних засобів з SPF нижче за 15 не захищають від UVA).
Отже навіть високий SPF не дає жодних гарантій. Особливо якщо засіб невірно підібраний та неправильно застосований.
Як максимально ефективно використовувати сонцезахисні засоби?
- Обов’язково використовуйте сонцезахисний засіб при УФ-індексі вище 2 одиниць (а при УФ-індексі, більшому за 7, взагалі старайтеся не виходити на двір).
- Вибирайте сонцезахисні засоби з широким спектром дії (такі, що захищають і від UVA, і від UVB).
- Завжди використовуйте сонцезахисний засіб згідно інструкції.
- Намащуйте сонцезахисні засоби на шкіру рівномірним шаром і в достатній кількості (ви ж пам’ятаєте, вони тестуються з розрахунку 2 міліграми засобу на квадратний сантиметр шкіри, а це біля 6 чайних ложок на тіло середнього розміру дорослого).
- Завжди повторно намащуйтесь сонцезахисним засобом після купання; активних руху або активної фізичної роботи; після того, як сильно спітнієте (якщо навіть ваш засіб «водостійкий» – він не витримає більше 40 хвилин перебування у воді або потіння; плюс «водостійкий» – не значить «стійкий до стирання»).
- Не нехтуйте додатковими способами захисту від сонця (тінь, особливий одяг, темні окуляри, додатки до меню тощо).
- Уникайте сонячного випромінювання високої інтенсивності (наприклад, старайтеся не виходити на пляж між 10 та 16 годинами).
И пам’ятайте: ультрафіолетове проміння легко проникає туди, де ви не очікуєте на нього. Ультрафіолетове випромінювання досягає нас і за хмарної погоди, і навіть вночі. Воно проникає під воду на глибину метра – так само як і під навіс кав’ярні або під пляжну парасольку. Воно відбивається від води, снігу, металу, багатьох інших поверхонь – і, відбите, воно є так само небезпечним для вашої шкіри, як і те, що йде безпосередньо від сонця.
Враховуйте, що навіть засіб з високим SPF не захищає вас абсолютно (засоби з SPF 50 пропускають біля 2% UV-проміння типу B). Отже не зловживайте сонцем.