Як хна забарвлює шкіру? За допомоги барвника, який називається лавсон (або 2-гідроксі-1,4-нафтохінон – якщо хочете когось налякати). Молекули цього барвника достатньо маленькі для того, щоб проникати у клітини шкіри (або волосся). І коли ви наносите хну на тіло – багато-багато маленьких червоно-коричневих молекул просочується у клітини верхнього шару шкіри та їх забарвлює.

Тут, певно, треба сказати кілька слів про будову шкіри. Якщо коротко: вона складається з двох основних шарів – власне шкіри (дерми) та епідермісу. Нас цікавить тільки епідерміс, верхній шар шкіри – хна забарвлює саме його. Епідерміс поділяється у свою чергу на п’ять шарів. Це:

  • Базальний шар – він розташований найближче до дерми та складається з одного клітинного шару, клітини якого постійно діляться та переміщаються до поверхні шкіри, за рахунок чого вона постійно оновлюється.
  • Остистий шар – найбільш товстий шар; він складається з клітин, життєдіяльність яких вже дещо послаблена.
  • Зернистий шар містить як живі, так і вже омертвілі клітини. В ньому починається процес кератинізації, який приводить до виникнення двох верхніх шарів шкіри.
  • Блискучий шар – це дуже тонкий шар шкіри, який складається з вже омертвілих клітин і містить багато кератину; цей шар є не всюди; наприклад, він відсутній на обличчі.
  • Роговий шар – він складається зі сплощених, омертвілих і ороговілих клітин-лусочок; він захищає наше тіло від механічних ушкоджень, інфекцій та інших неприємностей. І щоб захистити нас від проникнення усілякого паскудства в організм – цей шар працює як мембрана, що пропускає тільки дуже дрібні молекули. Такі, як молекули лавсону.

Клітина, яка зародилася у базальному шарі, переміщується до поверхні шкіри, поступово змінюючись, відмираючи; коли вона закінчує свій путь омертвілою лусочкою у роговому шарі, вона відлущується і перетворюється… на куряву. Так, до 20% домашньої куряви – це відпалі луски шкіри.

Весь процес – від зародження клітини до того, як вона покине наше тіло – займає 28-60 днів, з них у роговому шарі вона може провести від тижня до місяця.

Хна (та їй подібні барвники) забарвлюють саме роговий шар. Тому малюнок і блідне, зникає – забарвлені клітини відлущуються, а на їх місце приходять нові, вже безбарвні. На відміну від біотату, при нанесенні справжнього татуювання барвник за допомогою голки вводиться під епідерміс – і залишається там навічно. Якщо хна проникне в дерму (наприклад, через подряпину) вона теж забарвить шкіру під епідермісом назавжди.

Роговий шар складається з багатьох шарів відмерлих клітин. І, коли хна наноситься на шкіру, лавсон забарвлює ці клітини шар за шаром, вглиб. Саме цьому рекомендують тримати хну на шкірі якнайдовше – чим більше часу шкіра контактує з барвником, тим більше кольорових молекул проникає всередину клітини і тим більше шарів клітин вони забарвлюють. Від кількості забарвлених шарів клітин залежать глибина кольору та стійкість малюнку – чим забарвлених шарів більше, тим колір розпису яскравіший і тим довше він залишається на шкірі.

Товщиною рогового шару пояснюється і різниця у насиченості малюнку натуральною хною на різних ділянках тіла – там, де роговий шар містить більше шарів клітин, лавсон проникає глибше. Ось приблизна товщина рогового шару на різних ділянках тіла:

  • Лоб, повіки, щоки, ніс, губи, вуха, шкіра голови, шия та статеві органи – приблизно 6-12 шарів клітин. Малюнок хною, отже, буде дуже світлим і протримається від кількох днів до тижня.
  • Плечі, верх рук, груди, спина, сідниці, поперек та живіт – 12-14 шарів. Малюнок буде іржаво-червоний і залишиться на тілі протягом 7-10 днів.
  • Стегна, низ ніг та передпліччя – в середньому від 14 до 18 клітинних шарів; малюнок хною буде світлого або середнього шоколадного кольору і може протриматись до двох тижнів.
  • П’ясті та ступні (особливо долоні та підошви) – приблизно від 25 до 30 шарів клітин (на долонях і підошвах – до 50); малюнок буде шоколадного або темно-шоколадного кольору і може залишатись на тілі до трьох тижнів.

Звісно, ці цифри дуже приблизні – товщина рогового шару залежить від багатьох факторів і може осягнути 120 шарів (на ступнях у людини, яка все життя ходить босо, наприклад). Товщина рогового шару на обличчі буде більше у того, хто проводить багато часу на свіжому повітрі, ніж у того, хто проводить більшу частину життя у приміщенні; у людини, яка працює руками, роговий шар на долонях буде товщим, ніж у офісного працівника тощо. Розташований вище список відображає усереднені дані, характерні для сучасного городянина; крім того, він дає орієнтовне співвідношення між товщиниам рогового шару на різних ділянках тіла.

Тепер ми можемо підсумувати наше знання про те, як хна забарвлює шкіру: крихітні молекули барвника-лавсону проникають всередину клітин-лусочок рогового шару, забарвлюючи їх шар за шаром; і чим більше шарів цих клітин лавсон забарвить, тим більш яскравим та стійким буде малюнок.