Лупа

Четверо з п’яти мешканців землі мають, мали або матимуть лупу. Звичайно вона з’являється між 20-им і 40-им роками життя. В принципі, лупа – це результат цілком природнього процесу, який відбувається у нашому організмі – відмирання клітин шкіри та їх відлущування.

Кожного дня ми втрачаємо біля 55 000 000 лусочок шкіри – це приблизно 10 грамів (так, на жаль це не впливає на надмірну вагу). Якщо процес проходить без проблем, ми його навіть не помічаємо. Але коли у нашої шкіри виникають проблеми – з’являється лупа.

Механізм дії лупи досить простий. На шкіру впливає якийсь подразник. Шкіра приймає сигнал; приходить до висновку про наявність ушкоджених клітин та намагається їх позбавитися. Для цього вона прискорює життєвий цикл своїх клітин – щоб вони швидше відмирали та залишали наше тіло.

Окрему клітину побачити неозброєним оком ми не можемо. Те найменше, що ми можемо роздивитися – це грудка як мінімум з 1000 клітин. Коли відмерлі клітини злипаються у такі грудки – вони стають лупою.

Лупа буває різна і вона не завжди справжня лупа. Є ще суха лупа – вона може виникати при нормальних, нежирних шкірі та волоссі. Суха лупа звичайно білого кольору і при розтиранні між пальцями не залишає жирного сліду. Вона звичайно – відповідь шкіри на якесь подразнення; при подразненні (сухості шкіри, екземі, алергії) наш організм намагається якнайшвидше його позбутися – разом з подразником і ушкодженими клітинами, при можливості. Ріст клітин – як ми знаємо – пришвидшується: за нормальних обставин від народження клітини до її відмирання і відлущування проходить приблизно чотири тижні; а, наприклад, при екземі – весь цикл займає лише п’ять днів. При такому бурхливому рості відлущених клітин стає більше (вони навіть не всі встигають відмерти) і вони відпадають «пластами», які ми бачимо неозброєним оком. Переважно суха лупа проходить сама – як тільки шкіра позбавляється подразника. Але якщо вона не зникає протягом двох-трьох тижнів – варто звернутися до лікаря-дерматолога та знайти її причину.

Справжня лупа, як правило, з’являється при жирних шкірі та волоссі. Вона звичайно білувато-сірого або жовтого кольору, липуча і при розтиранні залишає жирний слід на пальцях. Така лупа пов’язана з надмірними виділеннями шкірного сала. Відбувається цей процес зазвичай там, де багато сальних залоз – на обличчі, на шкірі голови, на карку. Сало стимулює ріст дріжджового грибку (Pityrosporum ovale – відомий також як Malassezia furfur); грибок викликає подразнення; подразнення спричиняє прискорений ріст та відлущування клітин шкіри, які склеюються надлишками шкірного сала та перетворюються на помітні неозброєним оком неприємні грудки. Таку лупу треба лікувати.

У причинах появи лупи вчені поки що не впевнені. Робоча гіпотеза: лупа – це легка форма себорейного дерматиту. Мають участь у появі лупи і спадковість, і гормони. Стимулювати відлущування клітин може навіть звичайний стрес. Зате відомо, як лупу вилікувати.

Одна відповідь до “Лупа”

  1. Аватар Коментатор WordPress

    Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *