Косметика – це чудово. Але більшість поживних та корисних речовин наша шкіра отримує не з поверхні, але зсередини (це вірно навіть для вітаміну D). Те, що ми їмо й п’ємо розкладається нашим організмом на складові (тобто на корисні й поживні речовини) – та ці складові з нашою кров’ю доставляються до шкіри. Тож основа здоров’я та краси нашої зовнішньої оболонки – це правильна та збалансована дієта. Косметичні креми можуть допомогти з певними проблемами, можуть покращити стан шкіри; але основа добробуту шкіри – це ваше щоденне харчування та ваші щоденні звички.
Насправді, ущасливити шкіру за допомоги їжі зовсім не складно. Вона досить невибаглива. Жодних суворих дієт, майже ніяких обмежень – тільки декілька простих та необтяжливих правил.
Вода
Шкіра потребує вологи: і практично кожен косметичний крем містить зволожуючі компоненти. Але доставити воду до глибинних шарів шкіри через водонепроникний епідерміс – то хитра штука. На щастя, ми сконструйовані так, що шкіра отримує необхідну вологу зсередини. Але в середині нас ця волога теж мусить звідкись узятися. Нас забезпечує нею (ой! несподіванка!) вода. Отже: вода – необхідна. Це загальновідомий факт. Менш відомо, що ми щодня втрачаємо (у середньому) близько двох літрів рідини з сечею та потом. Власне ця цифра стала підставою для твердження, що людина має щодня випивати 2-2,5 літри води. Це, звісно, добра порада, але вона має кілька «але». Середні показники можуть добре відображати реальність, але реальністю вони не є. Баланс рідини у організмі залежить від багатьох умов: індивідуальних особливостей, клімату, фізичних навантажень, харчування тощо. Звісно, якщо ваш організм потребував літру води у той час як ви випили два – нічого страшного не трапиться; ваше тіло й так виведе надлишок. Але є умови, коли організм потребує більше води: спека, важкі фізичні навантаження, забруднене оточення (чим більше токсинів поступає в організм – тим більше сечі та поту треба випустити, щоб їх вивести) тощо. Тож рекомендація має звучати: випивайте щодня не менше за 2-2,5 літри води. Пийте досхочу. Випивайте зайву склянку чи дві рідини після спортзалу, важкої роботи та під час спеки. Пийте завжди, коли відчули спрагу – і пийте доволі.
Але зважайте, що мова йде про воду або напої що не містять цукру, спирту тощо. Два літри чистої води, зеленого або трав’яного чаю без цукру – будь ласка. Натуральний сік (він містить фруктозу, не цукор), кефір, молоко, натуральний домашній квас – може бути. Солодкі чай чи кава, пиво, вино, солодкий газований напій – не найкращий вибір. Звісно, рідина з цими напоями до організму потрапить, але те, що ця рідина містить, як мінімум, нівелює позитивний ефект. Цукор, коли опиняється у крові, змінює осмотичний тиск так, що клітини наших тканин втрачають воду. Алкоголь… Про тісний зв’язок похмілля зі зневодненням організму (точніше, з гіповолемією – зменшенням кількості рідини у кровоносній системі; вода з крові переходить у елегантні набряки під очима, якщо спрощувати) відомо давно. Тож у найкращому випадку та рідина, яку ви отримали разом зі смачненьким напоєм буде використана вашим тілом для нейтралізації тих смаковитостей, що напій містив; а в гіршому… ну, алкоголь може зруйнувати організм до такого ступеню, що жодні кількості води вже не допоможуть. Це, звісно, не значить, що ви маєте відмовитись від кави чи бокалу вина – але зважайте на те, що до тих здорових щоденних двох літрів рідини та до доброго балансу рідини в організмі вони не мають жодного стосунку. І після чашки кави, склянки лимонаду або бокальчику вина варто випити додаткову склянку чистої води.
Тож пийте вдосталь як тільки відчуєте спрагу; пийте щось (що не містить цукру та спирту) кожні півтори-дві години; пийте ще після фізичних навантажень, під час спеки, після стресу або після вживання продуктів, що містять спирт, цукор, надмір жирів тощо. І майте на увазі, що з віком сигнальні системи організму починають збоїти: після сорока сигнали про те, що тіло потребує води, до мозку вже можуть не доходити. Тому якщо вам 40+, пийте регулярно й часто, навіть якщо вам пити не хочеться.
Їжа
Їда відповідає за постачання переважної більшості необхідних нам речовин. А шкіра – для того, щоб бути здоровою – потребує дуже широкого спектру всяких поживностей та корисностей. Це й речовини, що потрібні для росту клітин та тканин; й речовини, що входять у захисну кислотну мантію шкіри та забезпечують наш зовнішній захист; й речовини, що нейтралізують шкоду, заподіяну нам ультрафіолетовим випромінюванням (так, це про антиоксиданти) тощо. То дуже довгий список; більше того – вчені ще навіть не можуть надати повний перелік того, чого потребує наша шкіра. Тож залишається лише покладатися на природу. А вона забезпечила нас усім необхідним. Тобто – їжею. Нам треба тільки вміти правильно використовувати те, що природа нам дає. Насправді, це дуже нескладно. Жодних страшних дієт, садистичних обмежень й такого іншого. Тільки, як ми вже писали, декілька простих правил.
- Перше – і найважливіше – правило: поміркованість. Не переїдайте. Не зловживайте нічим. Нічого поганого не станеться, якщо ви протягом дня з’їсте одну цукерку – проблеми почнуться, коли ви станете гризти цукерки одна за одною. І навіть якщо ви зловживатимете якоюсь загальновизнано корисною їжею – добра не буде. Дві чи три морквинки за день – це прекрасно; кілограм моркви щодня – це проблема (у найкращому випадку ваша шкіра набуде веселенького помаранчевого відтінку).
- Різноманіття (це друге критично-важливе правило) – чим різноманітніше ваше меню, тим більший спектр корисних речовин ви отримуєте. І ще бонус: при великому різноманітті харчів складно чимось зловживати. Вряд чи ви будете їсти кілограм моркви з попереднього пункту, якщо перед вами ще лежать суниці, яблука, огірки, манго, сир, малина, мідії, салат, диня та авокадо. Ви намагатиметеся хоча б із жадібності та цікавості попоїсти усього потроху.
- Їжте більше овочів та фруктів. Овочі й фрукти мають становити щонайменше половину (а ще краще, якщо дві третини) раціону. Буде добре, якщо ви будете їх їсти сирими. Або готуватимете на парі, тушкуватимете на дуже маленькому вогні, запікатимете та смажитимете на грилі або у фритюрі (хоча це останнє – й не найкращий варіант). Під час варки або довгої обробки за високих температур овочі втрачають найбільше поживних та корисних речовин.
- Вживайте менше м’яса – м’ясо, риба, молюски, тваринні жири, молочні продукти не мусять становити більше за 10% від раціону. Знижуйте якнайбільше кількість червоного м’яса; замінюйте його морепродуктами, сирами, білим м’ясом.
- Відмовляйтеся від тваринних жирів на користь рослинних олій.
- Відмовляйтеся від цукру (та напоїв, що його містять).
- Відмовляйтеся від напівфабрикатів, фаст-фуду тощо.
- Не куріть.
- Не вживайте алкоголю або вживайте його якомога менше.
- Не клацайте холодильником по ночах; намагайтеся їсти регулярно, в один і той самий час. Не спішіть під час їди.
- Не довіряйте надто «чудесним» дієтам, пігулкам, харчовим добавкам та чудо-продуктам.
Якщо ваша дієта буде різноманітною та збалансованою – ваша шкіра буде отримувати вдосталь поживних та корисних речовин. Якщо ви не вживатимете чогось, що шкодить здоров’ю – алкоголю, цукру, насичених жирів – ваш організм не забиратиме у шкіри енергію щоб знешкодити з’їдені вами токсини, а буде цю енергію використовувати на відновлення вашої зовнішньої оболонки. Якщо ви не переїдатимете та не моритимете себе голодом – ви матимете під шкірою здоровий жировий шар: не надмірний – щоб її не розтягувати травмуючи; але й не недостатній – щоб не позбавляти шкіру амортизації та поживних речовин.
Вітаміни та харчові добавки
Детальніше про вітаміни ви можете почитати за відповідним тегом (вітаміни), але певні уваги ми тут зробимо. В принципі, ми влаштовані так, щоб отримувати усі нам необхідні речовини з їжі. Але ми самі створили для себе таке середовище, яке не дуже цьому сприяє. Ми розповсюдилися по північних країнах у яких мало сонця – а сонце необхідне, щоб синтезувати вітамін D. Ми винайшли для себе шкідливі звички – а тютюн та алкоголь знижують рівень певних вітамінів у організмі (тютюн знижує кількість вітамінів C та B12, наприклад; алкоголь – C та B7). Ми – коли винайшли сільське господарство – обмежили різноманіття їжі, яку ми споживаємо – і це теж зменшує кількість корисних речовин, які мі отримуємо з харчем. І це навіть не згадуючи про забруднення, напівфабрикати тощо. Тому – ось кілька уваг що до додатків до звичайного раціону.
- Взимку приймайте додатково вітамін D – наш організм не синтезує його у достатній кількості без сонця.
- Якщо ви регулярно приймаєте аспірин (від «загущення» крові) – приймайте додатково вітамін C.
- Якщо ви палите – приймайте додатково вітаміни C та B12.
- Якщо вживаєте алкоголь – приймайте додатково вітаміни C та B7.
- Якщо вживаєте протизаплідні пігулки – приймайте додатково вітамін B6.
- Якщо ви часто приймаєте проносне (або у вас проблеми з кишківником) – приймайте додатково максимально широкий спектр вітамінів та калій.
- Якщо ви на жорсткій дієті – приймайте вітаміни та мінеральні добавки у максимально широкому спектрі.
- Якщо ви додержуєтесь вегетаріанської або веганської дієти – приймайте вітаміни та мінеральні добавки у максимально широкому спектрі (порадьтеся з лікарем): відсутність у дієті речовин тваринного походження може спричиняти дефіцит заліза, кальцію, цинку, вітамінів B12 та D.
- Під час вагітності – приймайте додатково вітамінні та мінеральні комплекси (і зважайте, щоб вони містили принаймні 400 мкг фолієвої кислоти).
- Якщо ви маєте якісь хронічні хвороби – порадьтеся з лікарем та приймайте ті вітаміни та мінерали, які він вам скаже.
- Якщо у вас просто поганий апетит та ви мало їсте – приймайте вітаміни та мінеральні добавки у максимально широкому спектрі та зверніться до лікаря: поганий апетит може бути симптомом якоїсь хвороби.
Ці поради стосуються, звісно, у більшій мірі вашого здоров’я загалом; але загальний стан здоров’я дуже сильно впливає на стан вашої шкіри. Тож не нехтуйте цими маленькими приємностями цивілізації – вітамінами та мінералами у пігулках.
Звички
Наші звички також впливають на загальний стан нашого здоров’я – а значить і на стан шкіри. Насправді, здорові звички прості й приємні.
- Спіть вдосталь – не менше 7-8 годин. Під час сну клітини відновлюються активніше.
- Більше рухайтесь – під час руху кров циркулює активніше та приносить вашій шкірі більше поживних речовин.
- Уникайте стресів. Так, певних стресів ви не можете уникнути (бо ж мусите працювати та спілкуватися з іншими людьми), але навіщо читати кримінальну хроніку та сперечатися про політику у соцмережах?
- Не зловживайте сонцем.
- Не перевтомлюйтесь.
***
Якщо у вас немає ніяких виняткових хвороб чи незвичайних генетичних особливостей – при нормальному харчуванні та здоровому трибі життя ваша шкіра довго зберігатиме еластичність, красу та молодість. І спеціальна косметика вам знадобиться набагато пізніше, ніж могла б. Тож доки не маєте дійсно нагальної потреби у кремах для зморшок – краще витрачайте гроші на огірки, суницю, скумбрію та манго. У довготривалій перспективі це буде й дешевше, й корисніше.