
Гарненький носик – критично важлива річ. Ще важливіше те, що його можна таким зробити – будь-який пластичний хірург це підтвердить. Або жінки народу апатані. Цей народ живе у північно-східній Індії, біля підніжжя Гімалаїв, та не користується послугами пластичних хірургів. Апатані традиційно приділяють велику увагу своїй зовнішності. В минулому для них це (буквально) було святе діло. Релігія цього народу стверджує, що сонце й місяці – це очі бога Седі, які невпинно спостерігають, чи люди гарні, чисті й добре себе поводять. Тому апатані треба було постійно чепуритися та слідкувати за дотриманням звичаїв. І вони дуже старалися та чепурилися, як могли.
Найважливішим, мабуть, об’єктом чепуріння в них був ніс. Погляди на красу носа апатані мали досить своєрідні. Вони вважали, що в ньому (носі) – замало дірок. І тому робили у крилах носа додаткові дірки. В які вставляють круглі, обпалені на вогні «таблетки» з бамбука або тростини, що називаються япінгуле. Традиційно дівчатам проколювали дірки у крилах носа як тільки вони досягали шлюбного віку. Потім у ті дірки вставляли спершу невеличкі, а потім все більші й більші кружальця-япінгуле. Чим більшими були ці прикраси, тим жінка вважалася гарнішою. Цей звичай вже майже зник; у наш час япінгуле вже можна побачити тільки у жінок досить похилого віку.
Крім япінгуле жінки апатані прикрашали себе татуюваннями: однією вертикальною смугою, що йшла посеред лоба і носа та ділила обличчя на дві половини; та сімома вертикальними смугами на підборідді. Таке прикрашання себе теж вже потроху відходить у минуле. Але у своєму арсеналі красуні апатані мають і більш відповідні сучасним поглядам на красу прикраси. І вони мають популярність донині. Кожна красуня мусила мати у вухах сережки з латуні – кільця діаметром хоча б вісім-десять сантиметрів. Цих кілець мало бути якнайбільше, тому у мочці вуха теж робили величезну дірку. Зараз таких перебільшених кілець вже майже не носять, але кількість сережок у вухах модниць з цього індійського народу може вражати. Татуювання на обличчі та сережки у вухах носили також чоловіки.
І нарешті, візерунок апатанської красуні завершувала найбільша з можливих кількість намист. І це не дві або три низки; навіть не десяток – загальна вага апатанського намиста може досягати кількох кілограмів.
Але повернемося ще на мить до апатанських носів. Походження незвичайної прикраси япінгуле пов’язують з розбійними нападами сусідів з гір. Гарні жінки були для диких горян цінною здобиччю. І вони настільки набули смаку до такої здобичі, що навіть зробилися полігамними та обзавелися гаремами. І апатані – щоб забезпечити своїх жінок та дівчат від полону та горянських гаремів – придумали їх шпетити. Деформовані носи чужинців не приваблювали, а одноплемінники скоро навчилися вбачати у них красу. Правду кажуть: краса – в очах того, хто дивиться.
Cultural Significance of Apatani Beauty Practices
The Apatani people of northeastern India, near the Himalayas, have unique beauty traditions rooted in their religion, which views the sun and moon as the watchful eyes of the god Sedi. Historically, they adorned themselves meticulously to appear beautiful and virtuous. While modern practices have evolved, their traditional focus on nose adornments and elaborate jewelry remains a fascinating cultural hallmark.
Traditional Nose Adornments: Yapinhule
- Yapinhule Ornaments: Apatani women traditionally pierced their nostrils to insert circular bamboo or cane discs called yapinhule, starting small and increasing in size for enhanced beauty.
- Cultural Context: Piercings were done at marriageable age, but this practice is now rare, seen mostly in elderly women.
- Protective Origin: Yapinhule likely emerged to deter neighboring tribes from abducting Apatani women, making them less appealing to outsiders while becoming a symbol of beauty within the tribe.
Other Beauty Practices
- Facial Tattoos: Women adorned their faces with a vertical stripe from forehead to nose and seven chin stripes, though this tradition is fading.
- Ear Adornments: Large brass earrings (8-10 cm) were worn in stretched earlobes, with multiple earrings signifying beauty. Men also wore tattoos and earrings.
- Heavy Necklaces: Women wore numerous necklaces, sometimes weighing several kilograms, to complete their ornate look.
Modern Relevance
While oversized yapinhule and heavy jewelry are less common today, Apatani women continue to embrace earrings and other adornments, blending tradition with contemporary aesthetics. This cultural narrative highlights how beauty standards evolve and adapt across generations.