Найнебезпечніша істота на землі – комар. Комарині укуси щорічно стають причиною смерті приблизно мільйона людей. Комарі проганяли з Риму римських імператорів та змусили армію Олександра Македонського відступити з Індії. Комарі пів тисячоліття не давали європейцям колонізувати Африку – і тільки застосування найсучаснішої хімічної зброї дало можливість білим закріпитися на Чорному континенті.

Ніщо й ніхто не може конкурувати з комарами у знищенні людства – ні тигри й леви, ні крокодили, ні вулкани, ні землетруси, ні війни.

Все це через те, що комарі переносять збудників хвороб – малярії, лихоманки Денге, хвороби Зіка, жовтої лихоманки, елефантіаза… Коли комар нас кусає – до нас у кров попадають хвороботворчі організми.

Але не спішіть лякатися. У нас, в Україні, живуть три види комарів: малярійний комар, звичайний комар та комар-кусака (тільки на Півдні). При цьому широко розповсюджений тільки звичайний комар. Та він не вбивця. Він – «надокучливий, але нешкідливий кровопивця».

Як відрізнити звичайного комара від малярійного? У звичайного комара тулуб зазвичай знаходиться паралельно до поверхні, на якій він сидить. У малярійного – під кутом у 20-30⁰.

Причому кусають нас тільки самиці – самці комарів вегетаріанці та їдять виключно нектар квітів. Для комариних самиць кровопивство – невід’ємна частина статевого акту. Тепла, свіжа кров необхідна комарисі для того, щоб у неї в череві сформувалися яйця. Отже, якщо ви чуєте біля вуха загрозливий писк – це збуджена комаха збирається завершити з вами своє любовне побачення. Вашою крівцею. Такий от вампіричний секс.

Комарі чудово оснащені для вампіризму. Їх хоботок – складна телескопічна конструкція, яка здатна проколоти не тільки шкіру, але й одежу. Їх слина – унікальний препарат, який анестезує рану, дезінфікує її, розріджує кров та розширює судини. Біль після комариного укусу – це, насправді, реакція нашої імунної системи на чужорідні речовини. І не надійтеся уникнути кровопускання.  У комарів неймовірно добрий нюх. Вони відчують вас на відстані до трьох кілометрів.

Порятунку немає – комариха неодмінно вас знайде. Вона виссе з вас у два-три рази більше крові, ніж важить сама. Та відкладе 150-200 яєць (личинки комарів, до речі, теж ті ще монстри – вони можуть жити у воді, нагрітій до 70-80⁰C).

Але є і хороші новини. Комарі ненавидять сонце. Вони не можуть літати при швидкості вітру вже у 2-3 м/сек. Вони живуть лише два місяці.

Якщо у вас виникло питання, як ці тварюки не вимирають за зиму – то знайте: перед холодами народжуються спеціальні комарі. Вони їдять квітковий нектар, гладшають, забираються у відлюдні місця і впадають там в сплячку. А з приходом тепла прокидаються – і кидаються спершу на осіб протилежної статі, а потім на нас.

Як можна врятуватися від комарів?

Комарі знаходять нас за запахом. В основному – за запахом поту. Вони орієнтуються на запах визначених сполук молочної кислоти, сечової кислоти,  жирних кислот та аміаку. Не всі люди задовольняють комариний смак: особа з першою групою крові, наприклад, привабить комарів гарантовано; а ось власник другої групи – цілком може уникнути їх уваги. А малярійні комарі обожнюють запах немитих ніг. Крім того, їх притягує ще вуглекислий газ, який ми видихаємо.

Тому найпростіший спосіб уникнути комариного ґвалту –  це старатися не притягувати комариної уваги. Є сенс уникати фізичних навантажень після заходу сонця (щоб не пітніти та видихати менше вуглекислоти). Також допоможе душ або ванна, прийняті перед темрявою. Але не використовуйте пахучі мила або гелі для душу (запахи ароматизованого мила часто приваблюють комарів) – тільки звичайне, просте мило.

Також можна скористатися репелентами. Для відлякування комарів в основному використовують дві активних речовини:

 • Диетилтолуамід («ДЕТА») – добре справляється з комарами, але шкідливий для довкілля і може викликати подразнення слизових і шкіри. Також він впливає на нервову систему – дітям і вагітним його використовувати не можна.
 • Ікаридин (пікаридин, салтидин) – сучасніша, менш агресивна і, здається, більш ефективна, ніж ДЕТА, синтетична речовина. Але він відлякує не всі види комарів (наприклад, не діє на комарів-кусак).

Суміші, які створені на основі цих речовин, можуть бути ефективними до чотирьох-шести годин. І враховуйте, що спека або висока вологість зменшують час дії та знижують ефективність засобу.

У якості репелентів використовують і натуральні речовини. Наприклад:

 • олія лимонного евкаліпта
 • олія чайного дерева
 • кокосова олія
 • екстракт лаванди
 • екстракт евкаліпту
 • екстракт гвоздики
 • екстракт герані
 • екстракт кедру
 • екстракт базиліку
 • екстракт часнику
 • екстракт перцевої м’яти
 • екстракт пирію

Вони менш ефективні (ефект зберігається від пів години до двох годин) ніж синтетичні репеленти та можуть дуже погано пахнути. І ще вони (особливо екстракти) можуть викликати алергію.

Крім того, використовують засоби, що відволікають кровопивць. У Африці, щоб відлякувати москітів, розвішують довкола хиж брудні шкарпетки. У «цивілізованому світі» існують більш технологічні методи – пастки для комарів, спеціальні спреї тощо.

А ось ефективність всяких ультразвукових сонарів та інших «високотехнологічних» девайсів дослідження не підтверджують. Та вона і не може бути підтверджена. Наприклад, популярна байка про пристрій, який видає звуки тієї самої частоти, що й крила бабок (які комарів їдять), просто не може бути правдою. З тієї простої причини, що звучання бабиних крил знаходиться за межами тих частот, які комарі можуть сприймати фізично.

Взагалі ж самим ефективними та безпечними засобами лишаються протимоскітні сітки та одяг, що максимально закриває тіло.

Previous articleПросто родимка чи меланома?
Next articleЯк миє мило?