Рак шкіри – найбільш розповсюджений вид раку. Одна з основних причин його виникнення – ультрафіолетове випромінювання. Порції ультрафіолету ми отримуємо у солярії, під час засмагання та при прийнятті сонячних ванн, навіть просто перебуваючи на сонці. Так само виникнення раку шкіри може викликати контакт поверхні тіла з канцерогенними речовинами; має значення і генетична схильність до появи злоякісних пухлин. Меланома – найнебезпечніша форма раку шкіри. Її своєчасне визначення може врятувати життя. Але як її визначити?

Плями незвичайного кшталту на шкірі, які викликають дискомфорт та непоять, можуть виявитися меланомою. Для спеціалістів, що працюють зі шкірою (косметиків, масажистів, візажистів, татуювальників тощо) дуже важливо вміти відрізнити підозріле утворення від нешкідливої родимки. Навіть більше, часто косметик (або подібний до ньго професіонал) є першим, хто може виявити та запідозрити рак шкіри. Своєчасно скерувавши свого клієнта до лікаря, він може дійсно врятувати йому життя.

Просто родимка чи меланома
Тест ABCDE для визначення меланоми: згори – звічайна родимка, знизу – меланома.
“A” -асиметрія: звичайна родинка симетрична – у меланоми одна половина, зазвичай, більша за іншу або помітно відрізняється від неї формою.
“B” – край: звичайна родимка має рівний край – а у меланоми він нерівний.
“C” – колір: звичайна родимка має бути однорідного темно-коричневого або чорного кольору – меланома ж має колір неоднорідний, часто з дивними відтінками (рожевий, зеленуватий тощо).
“D” – діаметр: у нешкідливої родинки він рідко перевищує 6 міліметрів – це приблизно дорівнює діаметру олівця або ручки.
“E” – розвиток: якщо форма, розмір або колір родимки змінюються з цасом – це дуже вагома причина щоб запідозрити в ній меланому та негайно звернутись до лікаря.

Для діагностування меланоми існує простий візуальний тест ABCDE (це професійний медичний тест, розроблений у США у 1980-х роках).

  • «A» означає «Asymmetry», асиметрію.
  • «B» – це «Border», край.
  • «C» – «Color», колір.
  • «D» – «Diameter», діаметр.
  • «E» – «Evolving», розвиток.

Це ті параметри, за якими звичайна, нешкідлива родимка відрізняється від меланоми.

  • Асиметрія: звичайна родинка симетрична – у меланоми одна половина, зазвичай, більша за іншу або помітно відрізняється від неї формою.
  • Край: звичайна родимка має рівний край – а у меланоми він нерівний.
  • Колір: звичайна родимка має бути однорідного темно-коричневого або чорного кольору – меланома ж має колір неоднорідний, часто з дивними відтінками (рожевий, зеленуватий тощо).
  • Діаметр: у нешкідливої родинки він рідко перевищує 6 міліметрів –це приблизно дорівнює діаметру олівця або ручки.
  • Розвиток: якщо форма, розмір або колір родимки змінюються з часом – це дуже вагома причина щоб запідозрити в ній меланому та негайно звернутись до лікаря.

Нешкідлива родимка завжди симетрична, однорідного темно-коричневого або чорного кольору, має рівний край, діаметр не більший за 6 міліметрів і не змінюєтся з часом. Якщо пляма на шкірі не відповідає хоча б одній з вищенаведених ознак – це може бути меланома і необхідно негайно звернутися до спеціаліста.

Previous articleАптечка для салону краси
Next articleКомар, який п’є нашу кров