Як і будь-яка інша косметична процедура, лазерна епіляція має свої протипоказання. Такі протипоказання можуть бути як абсолютними (протипоказання, за наявності яких процедура лазерної епіляції повністю та беззастережно заборонена), так і відносними (коли процедура можлива, але за певних умов; або коли процедура неможлива тільки протягом відносно короткого відрізка часу). Почнемо з абсолютних протипоказань до лазерної епіляції.

Абсолютні протипоказання для лазерної епіляції

Хвороби, що пов’язані з фоточутливістю

Будь-яка хвороба, що пов’язана з ненормальною реакцією шкіри на сонячне світло – є абсолютним протипоказанням для лазерної епіляції. Тож, наприклад, наявність сонячної кропивниці або фотодерматозу беззастережно виключають для вас цю процедуру.

Так само, якщо ви маєте якусь імунну хворобу, що пов’язана з фоточутливістю (як вовчанка, псоріаз або просто наявність фотоалергічних реакцій), вам не можна робити лазерну епіляцію. До протипоказань відноситься й вітиліго: хоч використання лазеру при цій хворобі не можна назвати небезпечним, але воно може спровокувати збільшення знебарвлених ділянок шкіри.

Звісно, абсолютним протипоказанням для лазерної епіляції є меланома – навіть якщо вона залишилася тільки у минулому та в історії хвороби.

Інфекційні хвороби шкіри

Звісно, що за наявності інфекційних хвороб шкіри лазерну епіляцію проводити не можна, принаймні до повного одужання пацієнта.

Поважні проблеми з серцем або з кров’яним тиском

Дехто вважає, що лазерну епіляцію не варто робити людям, які мають серйозні проблеми з серцем та кров’яним тиском. Дослідів, які б повідомляли про вплив лазеру на серцево-судинну систему ми не знайшли, але можна припускати, що підвищення температури та біль, спричинені лазером, можуть викликати небажані реакції у пацієнтів з проблемним серцем.

Гірсутизм

Гірсутизм – це надмірний ріст термінального волосся у жінок та дітей за чоловічим типом. Такий стан може бути викликаний різними причинами – і у деяких випадках він може бути абсолютним протипоказанням. Якщо гірсутизм спричинила якась хвороба (наприклад, адреногенітальний синдром, пухлина мозку або епілепсія) – лазерна епіляція заборонена. Якщо він спадковий або викликаний гормональними змінами (виник після вагітності або клімаксу) – лазерна епіляція можлива, але варто спершу зробити тест на невеликій ділянці шкіри – лазер може викликати у певних випадках не зовсім прогнозовану реакцію. Те ж саме стосується і гіпертрихозу. Тож за наявності гірсутизму або гіпертрихозу для проведення лазерної епіляції потрібен дозвіл лікаря.

Гістамінова реакція

Якщо у вас сильна реакція на гістамін – лазерної епіляції варто уникати: лазер може стати тригером для вивільнення гістаміну.

Місця, в яких заборонено або небажано проводити лазерну епіляцію

Також зважайте, що поважні ризики несе лазерна епіляція й у певних зонах. Абсолютно виключене використання лазеру довкола очей. Статистика каже, що навіть за умови використання захисних окулярів, видалення лазером волосся на бровах у двох третинах випадків закінчується ушкодженнями зору. І це не дивно – енергія, що впливає на сітківку ока під час використання звичайного лазеру для видалення волосся може перевищувати норму у 10 000 – 100 000 разів на дистанціях до 120 метрів! Це, звісно, приводить до опіку сітківки та її ушкодження. І для того, щоб зашкодити лазерний промінь не мусить безпосередньо потрапити на сітківку. Також і відбите світло «лазерного» діапазону несе загрозу. Так само як і послаблені світові хвилі, які можуть проникати через шкіру, плоть, кістки. Енергія, яку несуть лазерні промені, цілком здатна ушкодити такий делікатний інструмент, як наше око. Тож якщо вам пропонують «лазерну корекцію брів» – добре замисліться, чи воно того варте. І, мабуть, не варто спокушатися видаленням за допомоги лазеру волосся на вухах або у носі.

Ще – з огляду на ризик того, що відбитий промінь лазеру може потрапити в око сторонній особі – не допускайте присутності, наприклад, дітей у приміщенні, де вам роблять лазерну процедуру.

Також існують певні, ще недостатньо досліджені ризики, при можливому впливі лазеру на внутрішні органи. Наприклад, зустрічаються рекомендації не використовувати лазер поблизу щитоподібної залози.

Відносні протипоказання для лазерної епіляції

Алергії

Не варто робити лазерну епіляцію під час загострення алергій. Лазер може стимулювати певні процеси та погіршити ситуацію. Взагалі, для алергіків рекомендують проводити пробну процедуру – обробити невелику ділянку тіла та подивитись на результат. Взаємодії лазеру та алергій ще дуже мало досліджені, і тому варто дотримуватись певної обережності.

Герпес

Герпес цілком може бути протипоказанням до лазерної епіляції. Вважається, що не можна проводити лазерну епіляцію під час активної фази герпесу на вражених ним ділянках. Звісно, останнім часом активно досліджуються способи лікування герпесу за допомогою лазеру, але ці дослідження ще не досить певні; та й видалення волосся – це видалення волосся, а лікування герпесу – то лікування герпесу: абсолютно різні речі. І також – з іншого боку – є повідомлення про те, що лазерний промінь за певних умов може спровокувати висипки на губах. Отже, тим, у кого герпес «вискакує» надзвичай часто – варто (з обережності) замислитись про інші способи видалення волосся.

Діабет

Діабет не є протипоказанням для лазерної епіляції у точному сенсі цього слова, але треба зважати, що спричинені лазером ушкодження шкіри можуть заживати у діабетиків важко й довго. Тому для пацієнтів с цією хворобою треба дуже уважно підбирати параметри процедури.

Ушкодження шкіри

Механічні пошкодження шкіри також є протипоказанням проти лазерної епіляції. Подряпини, садна, опіки тощо – не повинні піддаватися впливу лазеру аж до повного загоєння. Лазерний опік може затримати одужання і навіть перешкодити відновленню шкіри – що може привести до появи шраму або виразки. Це не кажучи про те, що попадання лазеру на відкриту рану може виявитися досить болючим.

Це ж саме стосується і ситуації, коли ви маєте ще повністю не загоєні шрами. Очевидно, що не варто робити лазерну епіляцію довкола них. Лазер може перешкодити відновленню тканин попід шкірою, що може затримати загоєння ушкодженого місця та спричинити значний дискомфорт. Зазвичай рекомендують провести тестове опромінювання лазером біля шраму та подивитися на реакцію перед тим, як приступити до повного циклу процедур.

Також не можна проводити лазерну епіляцію при наявності запалень на шкірі та під нею. Світло й тепло цілком можуть викликати небажані реакції, які можуть перешкодити одужанню або навіть погіршити стан пацієнта.

Загар тощо

Не рекомендується провити лазерну епіляцію якщо ви маєте загар; після того, як ви перебували довгий час на відкритому сонці; після прийому ліків та вітамінів, що містять бета-каротин; після нанесення на шкіру кремів для самозасмаги. Це все активує меланін у шкірі, та лазер «відволікається» на нього коштом меланіну у волоссі. Це різко знижує ефективність процедури. До того ж коли лазер розігріває «шкірний» меланін, підвищується ризик опіків та інших побічних ефектів.

Прийом певних ліків

Протипоказана лазерна епіляція й при прийомі певних ліків: деякі речовини під впливом світла можуть спричиняти фототоксичні та фотоалергічні реакції. Наприклад, ізотретіноїнова терапія або прийом солей золота від ревматоїдного артриту вважаються несумісними з цією процедурою. Також несумісними з лазерною епіляцією вважають ліки, що містять тетрациклін та звичайний звіробій. Американські інструкції з безпеки для операторів лазерного обладнання рекомендують проводити процедури з використанням лазеру не швидше, ніж за рік після прийому ліків з названими компонентами. З іншого боку, деякі дослідження свідчать, що певні лікарські речовини спричиняють фототоксичні та фотоалергічні реакції при впливі на них проміння з довжиною хвилі 100-740 nm, що майже не перекривається з довжиною хвилі лазерів для видалення волосся (694-1200 nm). На небезпечній межі знаходяться тільки рубіновий (694 nm, вже майже не використовується) та олександритовий (755 nm) лазери. Тож ми б радили особам, що приймають потенційно небезпечні ліки 1) вибирати для епіляції діодний або неодимовий лазер; 2) утримуватись від процедури під час прийому потенційно небезпечних речовин; 3) дотримуватися максимальних заходів безпеки (відмова від лазерної процедури під час приймання ліків та протягом року після закінчення їх приймання) якщо йдеться про процедури з використанням рубінового або олександритового лазерів – хоч у останньому випадку це може здаватися надмірною обережністю.

Деякі ліки можуть шкодити не через виникнення фототоксичних або фото алергічних реакцій, але іншими шляхами. Ізотретиноїн, наприклад, може перешкоджати загоєнню опіків від лазера та сприяти утворенню шрамів; солі золота можуть розігріватися лазером глибоко в тканинах та їх руйнувати; антикоагулянти можуть спричиняти виникнення синців…

Не рекомендується лазерна епіляція і при прийомі ліків, що впливають на гормональний фон – наприклад, кортикостероїдна терапія (у тому числі й під час прийому протизаплідних пігулок). Небажаною є лазерна епіляція й під час прийому певних імунодепресантів (як циклоспорин).

Надмірна вага

Надмірна вага не є абсолютно певним протипоказанням для лазерної епіляції, але несе з собою певні ризики. У підшкірному жирі накопичуються гормони, а лазер може на них впливати та це може викликати певні збурення в організмі, які можуть потягнути за собою гіпертрихоз (надмірний ріст волосся). Тож пацієнтів з надмірною вагою треба попереджати про можливі ускладнення, а також повідомляти про те, що їм можуть знадобитися додаткові процедури.

Період статевого дозрівання

Під час статевого дозрівання епіляцію робити не рекомендують через нестабільний гормональний фон. Вплив лазеру на гормони може як спричиняти гіпертрихоз, так і викликати збурення гормонального фону у підлітків. Припускають, що це може призвести до певних порушень розвитку; і хоч ця тема недостатньо ще досліджена, з обережності підліткам варто утримуватися від видалення волосся за допомогою лазеру.

Татуаж та перманентний макіяж

Пігменти, якими виконують татуювання, татуаж або перманентний макіяж також розігріваються під впливом лазерного променя – і це може спричинити опіки. Тому рекомендують уникати робити лазерну епіляцію там, де у вас під шкірою є татуювальна фарба.

Екземи

По суті екземи – це невідповідна імунна реакція шкіри на зовнішні подразники. У тому числі на тепло та світло. Тому лазер, потрапивши на ділянку шкіри з екземою, може погіршити її стан. Або навіть викликати екзему. Тому, якщо пацієнт страждає екземами, варто провести попередню тестову процедуру, щоб вияснити, чи не спричинить лазер небажану реакцію.

Вагітність

Хоча немає певних доказів того, що лазер може вплинути на плід під час вагітності, варто у цей період уникати навіть потенційно небезпечних процедур. А лазер, безперечно, такою є: з 380 випадків впливу лазеру на жінку під час вагітності, досліджених з 1960 до 2017, один викликав проблеми. Це небагато, але 0,26% – досить велика ймовірність; і доки не буде більшого масиву даних – впевнено говорити про безпечність лазерної епіляції під час вагітності зарано. Також варто уникати лазерної епіляції під час грудного вигодування дитини. Лазер може впливати на рівень гормонів у певні періоди життя; і хоч вчені ще не дуже знають як це відбувається, з чим пов’язане та до чого приводить – це факт. І в такій ситуації ризикувати не варто.

Друга причина, через яку варто уникати лазерної епіляції під час вагітності (як і під час вигодовування дитини) пов’язана не з ризиками для здоров’я, але з ефективністю процедури. При змінах у гормональному фоні змінюються й ритми росту волосся, що робить «лазер» значно менш ефективним.

BC Centre for Disease Control, «Laser Hair Removal Devices: Safety Guidelines for Owners/Operators», 2005/2011.
Carlos de Paula Eduardo, Ana Cecilia Corrêa Aranha, Alyne Simões, Marina Stella Bello-Silva, Karen Muller Ramalho, Marcella Esteves-Oliveira, Patrícia Moreira de Freitas, Juliana Marotti, Jan Tunér, «Laser treatment of recurrent herpes labialis: a literature review», Lasers in Medical Science, Volume 29(4), Jul 2014, pages 1517-1529.
Christine C. Dierickx, «Hair Removal by Lasers and Intense Pulsed Light Sources», Seminars in Cutaneous Medicine and Surgery, Volume 19(4), 2000, pages 267–275.
David J. Goldberg, «Laser Hair Removal»; London: Informa, 2008.
Eric C. Wilkerson, Monica M. Van Acker, Bradley S. Bloom, David J. Goldberg, «Utilization of Laser Therapy During Pregnancy: A Systematic Review of the Maternal and Fetal Effects Reported From 1960 to 2017», Dermatologic Surgery, Volume 45(6), 2019, pages 818-828.
Francesca R Grippaudo, Matteo Angelini, Maria Rosaria Chiossi, Vincenzo Toscano, «Intense pulsed light photoepilation in hirsute women: the role of obesity», Lasers in Medical Science, Volume 24(3), Jul 2009, pages 415-418.
Godfrey Town, Peter Bjerring, «Is paradoxical hair growth caused by low-level radiant exposure by home-use laser and intense pulsed light devices?», Journal of Cosmetic & Laser Therapy, Volume 18(6), Oct 2016, pages 355-362.
https://www.lia.org/
https://www.sureaesthetics.co.uk/the-complete-list-of-laser-hair-removal-contraindications/
J. A. Cotterill, «Severe phototoxic reaction to laser treatment in a patient taking St John’s Wort», Journal of Cosmetic & Laser Therapy, Volume 3(3), Sep. 2001, pages 159-160
Joel Reis, Fábio Videira Santos, «Perianal Reactivation of Herpes Simplex Virus Type 2 After Laser-Assisted Hair Removal», Sexually Transmitted Diseases, Volume 48(2), Feb 2021.
Monalisa Jacob Guiselini, Alessandro Melo Deana, Marcelo Betti Mascaro, Agnelli Mesquita-Ferrari, Ana Carolina Costa da Mota, Sandra Kalil Bussadori, Cristiane Miranda França, Kristianne Porta Santos Fernandes, «Evaluation of Effective Transmission of Light Through Alveolar Bone: A Preliminary Study», Journal of Lasers in Medical Sciences, Volume 7(3), 2016, pages 159–162.
Ryan L. Kerstein, Tom Lister, Richard Cole, «Laser therapy and photosensitive medication: a review of the evidence», Lasers in Medical Science, Volume 29(4), Jul 2014, pages 1449-1452.
S Shulman, I Bichler, «Ocular complications of laser-assisted eyebrow epilation», Eye, Volume 23, 2009, pages 982-983.
Sergey Vladimirovich Moskvin, «Low-Level Laser Therapy for Herpesvirus Infections: A Narrative Literature Review», Journal of Lasers in Medical Sciences, Volume 24, Jul 2021.
Siwei Zhou, Ian P. Conner, Evan L.Waxman, «Photophobia After Laser EyebrowEpilation», JAMAOphthalmology Clinical Challenge, 2018, Е1-Е2.
Stephanie D. Gan, Emmy M. Graber, «Laser hair removal: a review», Dermatologic Surgery, 2013 Jun; 39(6):823-38.
Susan Cressy, «Beauty Therapy. Fact File. 5th Edition»; Edinburgh: Pearson, 2010.
T.Michaud, B.Tack, «Épilation par laser ou par lampe polychromatique pulsée», Annales de Dermatologie et de Vénéréologie, Volume 135, Supplement 3, Feb. 2008, pages 200-204
Whitney Hovenic, John DeSpain, «Laser Hair Reduction and Removal», Facial Plastic Surgery Clinics of North America, Volume 19(2), May 2011, pages 325-333.

Previous articleВітаміни: вітамін В3 (ніацин)