Шкіра – найбільший орган нашого тіла. Площа шкіри дорослої людини – півтора до двох квадратних метрів. А її вага – від 1/7 до 1/6 нашої загальної ваги. Тобто, якщо ви важите 65 кілограмів –  ваша шкіра важить біля 4 кілограмів.

Шкіра також один з найважливіших наших органів. Вона критично необхідна нам для існування. Втрата менш, ніж 20% шкіряного покрову приводить до смерті.

Шкіра складається з трьох шарів:

  • епідермісу (зовнішнього шару або надшкір’я; з нього інколи окремо виділяють зроговілий шар)
  • власне шкіри (дерми)
  • підшкірної жирової клітковини.

Всі ці шари у свою чергу поділяються на шари. Крім того, частиною шкіри, невід’ємними додатками до неї, є волосся, нігті, сальні та потові залози (біля 2 500 000 потових залоз!).

Шкіра виконує багато дуже важливих  для нас функцій. Це:

  • Захист – шкіра захищає наше тіло від механічних ушкоджень, хвотоботворчих мікроорганізмів, шкідливих речовин та несприятливих факторів оточуючого середовища.
  • Сприйняття – шкіра один з найважливіших (і найдавніших) органів чуття. За допомогою шкіри ми відчуваємо біль, приємність, тепло, холод, звукові хвилі і навіть… запахи. Крім того, шкіра – наш основний сексуальний орган: вона відповідає за сприйняття більшості еротичних стимулів. До речі, ви знаєте, що шкіра розрізняє вагу з точністю до 0, 005 грама?
  • Теплообмін – шкіра бере активну участь у регуляції температури тіла. При необхідності вона захищає його від холоду, а при необхідності – охолоджує.
  • Регуляція водно-сольового балансу – між іншим, у шкірі зберігається приблизно третина всіх запасів вологи нашого тіла.
  • Обмін речовин – за допомогою шкіри (потових і сальних залоз) з нашого організму виводиться зайва рідина та непотрібні нам продукти життєдіяльності. Так само шкіра поглинає поживні речовини.
  • Секреція – шкіра виділяє біохімічні речовини, які розповідають оточуючим про нас усе. І, хоч ми цього і не усвідомлюємо, ми – завдяки шкірі – завжди можемо знати, хто підходить нам в якості сексуального партнера, хто здоровий, а хто хворіє, навіть хто який має настрій.

Шкіра – ціла екосистема зі своєю флорою та своєю фауною – тільки всі її пожильці мікроскопічні. Вона живе і постійно обновлюється. Кожної хвилини ми втрачаємо біля 40 000 рогових лусок – до 4 кілограмів мертвої шкіри за рік. І кожну хвилину у шкірі народжуються біля 40 000 000 нових клітин, щоб компенсувати втрати.

Ваша шкіра – чудова, дивовижна та унікальна.

«Dermatology», Wolfram Sterry, Ralf Paus, Walter Burgdorf; Stuttgart: Georg Thieme Verlag, 2007.
«Kosmetologia pelęgnacyjna i lekarska», red. Maria Noszczyk; Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2011.
«Milady’s Standart Cosmetology», Catherine M. Frangie; New-York: Thomson Delmar Learning, 2008.
«Новая косметология. Том I», А. Марголина, Е. Эрнандес; Москва: Издательский дом “Косметика & медицина”, 2005.
«Что скрывает кожа. 2 квадратных метра, которые диктуют, как нам жить», Адлер Йаэль; Москва: Издательство „Э“, 2017.

Previous articleЩо означають значки-піктограми на пастах “Шугарекс”?
Next articleСтилі епіляції в зоні бікіні