Сонячний опік

Сонячний опік

Сонце може забарвити шкіру не тільки у гарний золотавий колір, але і в пекучо-червоний. Це – сонячний опік. Він з’являється після тривалого впливу ультрафіолетових променів на шкіру (якщо бути точними – ультрафіолетових променів типу B). Коли клітини-меланоцити не виробляють достатньо меланіну (він захищає нас від ультрафіолету), сонце ушкоджує шкіру.

Для того, щоб ультрафіолет травмував нас потрібен час; і цей час залежить від типу шкіри та інтенсивності сонячного випромінювання. Власники I типу шкіри за певних умов можуть отримати сонячний опік буквально за лічені хвилини; власники II-III типів (самих розповсюджених типів шкіри в Україні) потребуватимуть більше часу; а власники темної шкіри – можуть взагалі не отримати опіку (або отримати дуже слабкий).

Сонячний опік буває першого і другого ступеня. Опік першого ступеня виявляється як почервоніння та підвищення чутливості шкіри; опік другого ступеня – це пухирі, відшарування шкіри та різкий біль. Проявляється сонячний опік не відразу, поступово; пік страждань наступає за добу після того, як людина обпеклася.

З опіком першого ступеня впоратися легко – достатньо лише охолодити шкіру (охолодження шкіри – це найперший необхідний крок при будь-якому термічному опіку). Найпростіший і цілком ефективний спосіб – промивання шкіри прохолодною водою протягом 10-15 хвилин. Можна додатково скористатися субстанціями, що заспокоюють та загоюють шкіру. Добре, якщо такий засіб містить декспантенол, екстракт алое, алантоїн тощо; ідеально – якщо такий засіб є спреєм або емульсією. Якщо ви полюбляєте народну медицину – скористайтеся звичайною сметаною (холодною). Мастити опік сечею, в принципі, немає сенсу. Якщо ви її охолодите – вона дасть точно такий самий лікувальний ефект, як і звичайна прохолодна вода, не більший.

З опіком другого ступеню справа серйозніша: такий опік порушує цілісність нашого захисного покрову (шкіри) – і тут важливо уникнути вторгнення хвороботворчих бактерій скрізь виломи, що утворилися в наслідок ушкоджень. Тому при опіку другого ступеня потрібні не тільки охолодження, зволоження та знеболювання, але й препарати з антисептичною, бактерицидною дією (приклади – мазь Сульфадіазін з сульфадіазіном срібла, Офлокаїн з офлоксацином та лідокаїном, Мірамістин – але перед їх застосуванням варто отримати рекомендацію лікаря).

Але, звісно, краще уникнути сонячного опіку, ніж його лікувати. Для цього існують чотири золотих правила перебування на сонці:

  • Захищайте шкіру одягом – легким одягом з натуральних або спеціальних сонцезахисних тканин. Не соромтеся користатись з капелюшків з широкими полями або парасольок.
  • Використовуйте сонцезахисні креми; найкраще з SPF не нижчим за 30 (враховуйте ваш тип шкіри – вам може бути потрібним вищий SPF). І наносьте крем згідно з інструкцією.
  • Уникайте сонця у той час, коли воно високо на небі – між 11 та 16 годиною.
  • Слідкуйте за часом перебування на сонці (як довго ви можете безпечно знаходитися на сонці – дізнайтеся з нашого матеріалу «Ваш тип шкіри та скільки часу ви можете безпечно перебувати на сонці»).

І пам’ятайте, що сонячне світло може викликати не тільки короткострокові наслідки на зразок сонячних опіків, але й довгострокові – причому набагато більш небезпечні (аж до раку шкіри). Але це не значить, що від сонця треба тікати. Просто любіть себе, будьте обачні та уникайте всього, що занадто.